Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w magistracie rozpoczęła się końcem października 2021 r.
Agenci sprawdzali, czy od 2002 r. gmina w prawidłowy sposób gospodarowała swoimi nieruchomościami, w tym działkami. CBA poprosiło miejskich urzędników m.in. o dostęp do rocznych sprawozdań w tym zakresie. Agenci chcieli również wiedzieć, wobec których gminnych nieruchomości toczą się sądowe postępowania o ich zasiedzenie. Czym ono właściwie jest?
W dużym skrócie zasiedzenie to sposób nabycia własności na skutek upływu czasu. Załóżmy, że ktoś przez kilkadziesiąt lat uprawia rabarbar na gminnym terenie. Krakowscy urzędnicy nie reagują, nie podejmują żadnych działań, aż w końcu osoba, gospodarująca gruntem, występuje do sądu z wnioskiem o jego zasiedzenie. Jeśli sądowe postępowanie zakończy się na jej korzyść, Kraków nieruchomość traci.
Koniec kontroli w urzędzie
Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego już się zakończyła. Niestety o jej wynikach nie wiadomo zbyt wiele. Agenci CBA nie podają żadnych informacji. Z kolei miejscy urzędnicy przekazują ich niewiele.
- CBA sporządziło protokół kontroli. Do ustaleń zawartych w dokumencie prezydent Krakowa wniósł zastrzeżenia. Po dokonaniu analizy wniesionych zastrzeżeń szef CBA w piśmie przedstawił swoje stanowisko. Prezydent Krakowa odmówił podpisania protokołu kontroli i przekazał uzasadnienie podjęcia takiej decyzji - informuje Joanna Dubiel z biura prasowego urzędu miasta.
Do tej pory magistrat nie otrzymał od CBA wystąpienia pokontrolnego.
Jest prokuratorskie śledztwo
Kwestię utraty przez miasto nieruchomości bada teraz Prokuratura Regionalna w Krakowie.
Postępowanie toczy się w sprawie niedopełnienia obowiązków przez miejskich urzędników, co było działaniem na szkodę interesu publicznego oraz majątkowego miasta. Śledczy sprawdzają, czy pracownicy magistratu zaniechali kontroli nad tym, kto i w jaki sposób władał nieruchomościami gminy oraz skarbu państwa, w wyniku czego niektóre z nich przeszły w prywatne ręce w wyniku zasiedzenia.
- Nikomu nie zostały postawione zarzuty - przekazała Prokuratura Regionalna w Krakowie. O szczegółach śledczy na razie nie informują ze względu na dobro prowadzonego postępowania.
Barakowozy, ogrodzenie
O zasiedzeniach gminnych działek pisaliśmy wielokrotnie. Poniżej przykłady:
1. Miasto utraciło grunty przy ul. Pielęgniarek, na których ktoś składował barakowozy.
2. Miasto straciło cenny teren w centrum Młynówki Królewskiej, który ktoś ogrodził.
Jak informowaliśmy w 2020 roku, w ciągu kilku lat Kraków stracił 224 działki w wyniku zasiedzenia:
Zasiedzenia których miejskich terenów dotyczyła kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego? Jakie przypadki bada Prokuratura Regionalna w Krakowie? Tego ani agenci, ani śledczy póki co nie wyjawiają.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze tamten Kraków?
- Tak na Podhalu mieszka nasz wybitny skoczek narciarski
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA
