Kilkuletnie dzieci zatrute czadem
Jak informuje małopolska PSP, na miejsce nieszczęśliwego zdarzenia, po zatruciu się tlenkiem węgla przez kilkuletnie dzieci, został wezwany zespół ratownictwa medycznego.
- Urządzenia pomiarowe wykazały 200ppm CO (tlenku węgla). Zgłoszenia dokonał jeden z rodziców - informuje mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie.
Rzecznik straży podaje też statystyki dotyczące zatruć tlenkiem węgla od początku roku. Od 1 stycznia 2024 r. w województwie małopolskim odnotowano 334 zdarzeń, w tym 77 osób zostało rannych, a 2 osoby zatruły się śmiertelne.
Czym jest tlenek węgla
Tlenek węgla ( CO), potocznie jest zwany czadem. To gaz silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, jest lżejszy od powietrza, przez to łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Problem w tym, że nie ma sygnałów sygnałów, które alarmują ludzi o obecności tlenku węgla, jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka, co przyczynia się do zatrucia, ale ból głowy powoduje już po 1 lub 2 minutach.
Objawy, które mogę wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla to nie tylko ból głowy, ale także: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.
Sezon zimowy z czadową czujką w powiecie krakowskim. Rozdają...
Dziekanowice. Ćwiczenia służb w tunelu trasy S7
