Spis treści
Tlenek węgla w mieszkaniu w Rypinie
Zgłoszenie o tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Nowe Osiedle w Rypinie wpłynęło do strażaków o godz. 20.29 w środę (19 marca).
Do szpitala na obserwację zabrano 7 osób, w tym sześcioro dzieci.
Na miejscu działają cztery zastępy Straży Pożarnej.
Tlenek węgla to cichy zabójca
Tlenek węgla, znany również jako czad, jest bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku gazem, który jest bardzo trujący.
Tlenek węgla jest nazywany cichym cichym zabójcą, ponieważ człowiek nie jest w stanie wykryć go zmysłami. Czadu nie można wyczuć!
W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia to 35 ppm, natomiast przy stężeniu około 200 ppm człowiek zaczyna odczuwać dolegliwości związane z zatruciem. Wysokie stężenie tlenku węgla może spowodować śmierć nawet u dorosłego człowieka.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Do podstawowych objawów zatrucia tlenkiem węgla należą: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi oraz orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (łącznie ze śpiączką), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.
Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla są zablokowane lub uszkodzone przewody kominowe, zbyt szczelne pomieszczenia, a także silny wiatr. Dlatego tak ważne jest wykonywanie okresowych przeglądów kominiarskich, gazowniczych oraz technicznych urządzeń grzewczych i czujek. To może uratować nam życie!