Ostatnie mroźne dni mają jeden skutek uboczny - większe zagrożenie zatrucia śmiertelnym czadem, czyli tlenkiem węgla.
W piątek (10 stycznia) wieczorem o godzinie 20:00 w Starym Oleśnie 11-letnia dziewczynka zauważyła, że jej młodsze siostry źle się czują. Dzieci były ospałe i apatyczne. W mieszkaniu dzieci chwilowo były same. Z pieca opalanego drewnem zaczął wydobywać się siwy dym.
Rezolutna 11-latka zareagowała niezwłocznie. Zaalarmowała sąsiadkę, która wezwała na miejsce służby ratunkowe.
- Zarówno 11-latka, jak i 5 oraz 4-latka z objawami podtrucia tlenkiem węgla zostały przewiezione do szpitala. W chwili obecnej ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - informuje mł. asp. Marta Białek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
To była wzorowa reakcja 11-letniej dziewczynki.
Kolejna śmiertelna ofiara czadu. Tragiczna śmierć mieszkanki w Brzegu
Niestety, 74-letnia mieszkanka Brzegu nie zdążyła zaalarmować o ulatniającym się czadzie.
W poniedziałek (13 stycznia) o godzinie 17:30 młoda mieszkanka Brzegu znalazła swoją nieprzytomną babcię w wannie. Natychmiast wezwała służby ratunkowe.
- Niestety, mimo podjętej przez zespół ratownictwa medycznego reanimacji, nie udało się przywrócić funkcji życiowych 74-letniej kobiecie - mówi mł. asp. Marta Białek.
Czad stanowi śmiertelne zagrożenie. Jak się przed nim chronić
Czad jest gazem, który blokuje dostęp tlenu do organizmu - zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując śmierć przez uduszenie.
Da się uchronić przed zaczadzeniem. Przede wszystkim warto zainstalować w czujkę tlenku węgla. Podstawową jej funkcją jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.
Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć.
Zagrożenie czadem narasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy ludzie dogrzewają domy i mieszkania, paląc w piecach i kominkach.
Jak uchronić się przed zatruciem czadem - najważniejsze zasady
- uchylić okno w mieszkaniu, podczas korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia;
- przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby;
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
- często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien;
- nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem - w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to:
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie;
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie;
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny, nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność. Jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, to osoba zatruta tlenkiem węgla umiera.
Jak należy pomóc przy objawach zatruciu tlenkiem węgla
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza;
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze;
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia;
- wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
