Kraków stracił przez wichurę piękny pomnik przyrody. Silny wiatr powalił największe drzewo, jakie rosło na Plantach

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Silny wiatr powalił potężne drzewo na Plantach
Silny wiatr powalił potężne drzewo na Plantach Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kolejne straty po potężnej wichurze, jaka przeszła przez Kraków w czwartek 17 lutego. Wiatr powalił największe drzewo, jakie rosło na Plantach. Chodzi o piękny buk czerwonolistny, który był wpisany na listę pomników przyrody. Zmagał się z niezwykle złośliwym grzybem wachlarzowcem.

Powalone przez silny wiatr potężne drzewo zostało wpisane na listę pomników przyrody 6 listopada 2012 roku. Obwód jego pnia wynosił 433 cm, z kolei wysokość 27 metrów. Taki był przynajmniej stan na rok 2020. Buk znajdował się w specjalnie wydzielonej strefie - jako drzewo sędziwe. Od wielu lat był pod stałą obserwacją Zarządu Zieleni. Kilkukrotnie wykonywano nad nim badania tomografem oraz regularnie usuwano posusz w koronie.

Buk mimo dość zdrowego pnia, zmagał się z niezwykle złośliwym grzybem wachlarzowcem. Choroba zaatakowała korzenie drzewa, które uległy niestety mocnemu rozkładowi. Jak zapewnia Zarząd Zieleni, drewno po pomniku przyrody zostanie usunięte zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Tuż nieopodal rośnie drugi buk, który niestety również mógł zostać zainfekowany grzybem wachlarzowcem.

Połamane gałęzie i urwane konary zaobserwowano także m.in. w parkach Duchackim i Grzegórzeckim. To tylko niektóre ze skutków potężnej wichury, jaka przeszła przez Kraków.

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że co prawda Kraków faktycznie utracił piękny pomnik przyrody, ale wzbogaci się też o kolejne. Do tego zacnego grona dołączy 18 drzew. Na liście są dęby szypułkowe, wiązy, buki, ale także wierzba biała, jesion i olsza czarna. Na ostatniej sesji Rada Miasta Krakowa zdecydowała o dopisaniu tych drzew do wykazu. Aktualnie na krakowskiej liście pomników znajdują się już 342 obiekty.

Polscy Łowcy Burz: to trąba powietrzna doprowadziła do trage...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Strata pomnika przyrody, ale chociaż powinno się dobrze zagospodarować to drewno po nim, gdyż drewno bukowe jest bardzo twarde. Może z tego być dużo parkietu (do tego celu nadaje się drewno dębowe lub bukowe), strojnic fortepianowych (powinny być bukowe - czasem robią klonowe, ale buk jest lepszy), mebli (robi się z róznych gatunków, głównie twardych, czyli buk jak najbardziej się nadaje), czy innych wyrobów, do których potrzebne jest twarde drewno (np. instrumenty muzyczne, pałeczki perkusyjne).
G
Gość
Proponuję, aby w ramach postępowań o wydanie pozwolenia na budowę prześwietlać również mózgi prezesów firm deweloperskich, czy nie toczy ich grzyb chciwus mamonus.
Wróć na i.pl Portal i.pl