Budowa Cogiteonu
Cogiteon to już nie kilka pomieszczeń w kamienicy w centrum Krakowa i niewielki zespół edukatorów, którzy w kilka lat przeprowadzili pokazy dla niemal 120 tys. osób. Teraz Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 tys. m2, 2-hektarowy park oraz hektarowy ogród na dachu. W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, osobna ekspozycja dla dzieci, a laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie.
Sama wystawa stała zajmuje ponad 2,2 tys. m2 powierzchni i składa się m.in. z ok. 100 eksponatów interaktywnych. Cogiteon dysponuje również 6 laboratoriami i pracowniami do prowadzenia warsztatów edukacyjnych, salami konferencyjnymi i eventowymi.
Budowa trwała od marca 2021 roku, a projekt architektoniczny narodził się 3 lata wcześniej. Sama koncepcja centrum jest jeszcze starsza. W międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner. Zgodnie z nią centrum tworzą 4 pawilony, spięte wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią, wykorzystując energię gruntu.
Oprócz walorów edukacyjnych kolejnym mocnym akcentem projektu jest zieleń i zastosowane rozwiązania ekologiczne. Na dachu centrum rośnie 12 drzew, a około 300 w parku przylegającym do centrum. Są byliny, kwiaty, trawy i eksponaty plenerowe. Unikalnym rozwiązaniem w skali regionu jest ścieżka spacerowa z ogrodami poprowadzona po dachu obiektu, z którego rozciąga się panorama na stolicę Małopolski, a przy sprzyjających warunkach pogodowych również na pasma gór. Zewnętrzny teren rekreacyjny jest ogólnie dostępny i stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej centrum.
Otwarcie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Na tę datę czeka wiele osób. Oficjalne rozpoczęcie działalności Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon odbędzie się 21 i 22 czerwca. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w wykładach, spotkaniach ze światowej klasy naukowcami oraz pokazach popularnonaukowych. Odbędą się także koncerty i pokazy świetlne m.in. mapping na elewacji budynku. Już teraz natomiast wszyscy chętni bez ograniczeń mogą korzystać z parku i przygotowanych przestrzeni rekreacyjnych Cogiteonu.
W Cogiteonie są 4 laboratoria: Smaków (z wyposażeniem kuchennym), Reakcji (chemiczne), Cząstek (fizyczne) oraz Przyrody (z własną szklarnią, wiwariami, akwariami oraz makietą doliny rzecznej i spektakularnym torem wodnym). Oprócz nich działać będą dwie pracownie: Techniki oraz Innowacji. Obok znajduje się rozlokowana na ponad 2,2 tys. m2 interaktywna wystawa stała z ponad setką urządzeń przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.
W Cogiteonie będzie też multimedialna, immersyjna Strefa Emocji, wystawa o przyrodzie dedykowana przedszkolakom, naukowy sklep Cekwadrat, sale konferencyjne Eon, Idea i Logika, eventowa sala Cogito oraz wspominana już restauracja prowadzona przez wybitnego szefa kuchni Andrzeja Polana.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.
Przetworzona żywność jest jak narkotyk!
