Unia Europejska. Idea jedności, pokoju i dobrobytu
Idea stworzenia Unii Europejskiej coraz śmielej dochodzić do głosu zaczęła w chwili, gdy wydarzenia związane z II. wojną światową znacząco osłabiły i rozbiły Europę i zaczęto szeroko dyskutować o takich wartościach jak:
- pokój i bezpieczeństwo,
- odbudowa gospodarek i dobrobyt.
Do utworzenia Unii Europejskiej przyczyniło się grono wizjonerów, których łączyły przede wszystkim wspólne ideały.
Zalążkiem Unii Europejskiej była Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która utworzona została w 1951 roku, którą utworzyło sześć krajów mających na celu jedność gospodarczą i polityczną: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy oraz Włochy.
Kolejny krok to powstanie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Atomowej.
Przełomowym momentach w dziejach historii UE było uchwalenie Traktatu z Maastricht, na mocy którego powstała unia. Traktat rozszerzał:
- wspólną politykę gospodarczą,
- zakładał wprowadzanie wspólnej waluty euro,
- współpracę policyjną i sądową w sprawach karnych.
Polska w Unii Europejskiej
Dołączenie Polski do Unii Europejskiej to efekt jej rozszerzenia w dniu 1 maja 2004 roku. Dołączyło do niej wówczas 10 krajów, które w większości wcześniej znajdowały się pod wpływem ZSRR: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry i Polska.
Wartości Unii Europejskiej
Wśród wartości wspólnych dla państw należących do Unii Europejskiej znajdują się m. in. takie postawy jak:
- tolerancja,
- sprawiedliwość,
- solidarność,
- brak dyskryminacji.
Unia Europejska nagrodzona została Pokojową Nagrodą Nobla w 2012 roku. W uzasadnieniu napisano, że to przez stabilizującą rolę UE, która pomogła odmienić Europę po doświadczeniach wojennych w kontynent pokoju.
