Donald Tusk przyjechał na szczyt UE w Brukseli
Na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek i piątek szefowie państw i rządów mają ostatecznie zdecydować o obsadzie najwyższych stanowisk w UE. Decyzje ma ułatwić porozumienie osiągnięte we wtorek przez chadeków, socjaldemokratów i liberałów - trzy grupy polityczne, które zamierzają utworzyć koalicję w nowo wybranym Parlamencie Europejskim.
W czwartek po południu premier Donald Tusk zabrał głos na konferencji prasowej przed rozpoczęciem szczytu.
Wołodymyr Zełenski na szczycie Rady Europejskiej. Umowy między UE a Ukrainą
Unia Europejska zawarła umowę o bezpieczeństwie z Ukrainą. Podpisał ją w czwartek w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z przewodniczącymi: Komisji Europejskiej - Ursulą von der Leyen i Rady Europejskiej - Charles'em Michelem. Dwustronne porozumienia zawarły z Ukrainą także Litwa i Estonia.
– Po raz pierwszy w porozumieniu tym zawarto zobowiązanie wszystkich 27 państw członkowskich do zapewnienia Ukrainie szerokiego wsparcia, niezależnie od jakichkolwiek wewnętrznych zmian instytucjonalnych. Każdy nasz krok przybliża nas do naszego historycznego celu, jakim jest pokój i dobrobyt w naszym wspólnym europejskim domu – zadeklarował Wołodymyr Zełenski.
Z kolei szef Rady Europejskiej Michel powiedział, że umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą są ważne, ponieważ wysyłają sygnał, że świat zachodni będzie wspierał Ukrainę.
W umowie Unia Europejska zobowiązuje się do zapewniania Ukrainie i jej narodowi niezbędnego wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego tak długo i tak intensywnie, jak to konieczne.
Do ceremonii podpisania doszło tuż przed rozpoczęciem unijnego szczytu, w którym także bierze udział ukraiński przywódca.
Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek w Brukseli, że Polska kończy przygotowywać gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: