Nieoficjalnie: Jest porozumienie ws. unijnych stanowisk. Ursula von der Leyen dalej na czele KE

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Premier Donald Tusk poinformował przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfreda Webera o osiągniętym przez negocjatorów porozumieniu w sprawie podziału najważniejszych stanowisk w UE – dowiedziała się PAP we wtorek. Porozumienie zakłada wybór Ursuli von der Leyen na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej.

Nieoficjalnie: Jest podział stanowisk w UE

Stanowiska unijne są negocjowane w pakiecie. W jego skład wchodzi także pozycja przewodniczącego Rady Europejskiej, którą na dwuipółletnią kadencję, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa i pół roku, ma objąć były premier Portugalii, socjaldemokrata Antonio Costa. Natomiast stanowisko szefowej unijnej dyplomacji ma otrzymać premierka Estonii, liberałka Kaja Kallas.

Negocjowanie stanowisk rozpoczęło się po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w UE 6-9 czerwca.

Obsadą najwyższych stanowisk w UE zajmą się szefowie państw i rządów na szczycie w czwartek i piątek.

Kto negocjował stanowiska w UE?

Donald Tusk jest jednym z sześciu negocjatorów na szczeblu szefów państw i rządów. Reprezentują oni trzy europejskie rodziny polityczne, które zamierzają utworzyć większość w nowym Parlamencie Europejskim. Tusk wraz z premierem Grecji Kyriakosem Micotakisem reprezentują EPL, która wygrała wybory europejskie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Hiszpanii Pedro Sanchez są negocjatorami z ramienia socjaldemokratów, a prezydent Francji Emmanuel Macron i odchodzący premier Holandii Mark Rutte - liberałów.

17 czerwca przywódcom nie udało się osiągnąć porozumienia na nieoficjalnym szczycie w Brukseli. Nie było jednak sporu o nazwiska kandydatów, lecz o to, na jak długo mają je objąć. Kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej, a więc gospodarza unijnych szczytów, liczy bowiem dwa i pół roku z możliwością reelekcji. Taka sama jest sytuacja w przypadku stanowiska przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Obsada tej funkcji nie jest jednak otwarcie dyskutowana przez szefów państw i rządów, ponieważ wyłączne prawo do tego zastrzega sobie Parlament Europejski. Nieoficjalnie wiadomo, że na to stanowisko największe szanse ma obecna szefowa PE Roberta Metsola, która tak samo jak Ursula von der Leyen należy do EPL.

Spór na szczycie 17 czerwca dotyczył więc tego, czy reprezentującemu socjaldemokratów Portugalczykowi zostanie zapewniona druga kadencja. Przywódcy z EPL nie chcieli się na to zgodzić, chociaż nie zabiegali też o to stanowisko dla siebie za dwa i pół roku. Zgodnie z tym, co Tusk przekazał Weberowi w rozmowie telefonicznej, Costa ma zostać wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej na dwa i pół roku (stanowisko to zwolni się dopiero pod koniec roku, gdy upłynie kadencja Charlesa Michela) bez gwarancji reelekcji, ale z taką możliwością.

Co na to Giorgia Meloni?

Porozumienie osiągnęli szefowie państw i rządów w imieniu trzech grup politycznych w PE. Nadal jednak nie wiadomo, jak do tej porozumienia odniesie się włoska premierka Giorgia Meloni, której partia należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). EKR zdeklasowała liberałów zajmując ich dotychczasowe trzecie miejsce pod względem liczby mandatów PE (pierwsze ma EPL, a drugie - socjaldemokraci).

Meloni nie została do tej pory jednak zaproszona do udziału w negocjacjach. Taki warunek mieli postawić socjaldemokraci i liberałowie. Według doniesień medialnych von der Leyen sama ma porozumieć się z Meloni w sprawie jej ewentualnego poparcia. Spekuluje się, że włoska premierka może próbować wynegocjować z von der Leyen stanowisko wiceprzewodniczącego KE dla Włocha.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz
To jest zła wiadomość.Niczego dobrego po nich nie można oczekiwać, dalej świrowanie z zielonym ładem,rolnictwem a w naszym kraju doprowadzą do tego że ludzie będą w zimnych domach siedzieć bo węgiel , gaz wykorzystywany do ogrzewania będzie zakazany.
Wróć na i.pl Portal i.pl