Książka i film na 100-lecie MKS Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska. Obchody pięknego jubileuszu w lipcu

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Dawnych wspomnień czar.. Drużyna Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska w 1955 roku
Dawnych wspomnień czar.. Drużyna Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska w 1955 roku Archiwum MKS Kalwarianka
IV-ligowy Miejski Klub Sportowy Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska obchodzi w tym roku 100-lecie powstania. Z historią jubilata będzie można się zapoznać czytając okolicznościową książkę i oglądając film, także przygotowywany z tej okazji.

Kalwarianka – beniaminek grupy małopolskiej IV ligi piłkarskiej – może się pochwalić bogatą historią, sięgającą 1923 roku, kiedy to (jak czytamy na oficjalnej stronie MKS-u) „mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej stworzyli podwaliny pod obecny klub sportowy, organizując amatorskie rozgrywki przeciwko okolicznym zespołom”.

Między I a II wojną światową na boisku miejscowego Sokoła organizowano liczne zawody lekkoatletyczne i piłkarskie. Po okupacji długo czekano na odbudowę zdewastowanych obiektów. Powstały w 1969 roku plan stworzenia nowego stadionu został zmaterializowany dopiero w 1980 roku. Wtedy też szefowie „Żółto-Czerwonych” zdecydowali o zmiany nazwy klubu przez dodanie członu MKS.

Wcześniej, bo w 1974 roku Kalwarianka zagrała na stadionie Cracovii w obecności aż 10 tys. widzów, a w 1993 roku na 70-lecie klubu do Kalwarii Zebrzydowskiej zawitała Wisła Kraków. W barwach Kalwarianki grali (i byli jej trenerami) dwaj byli znakomici piłkarze „Białej Gwiazdy” Władysław Kawula i Marek Motyka.

Z okazji pięknego jubileuszu klub planuje kilka imprez w sobotę 8 lipca, m.in. okolicznościową akademię, wydarzenia sportowo-kulturalne i zabawę taneczną. Będzie można wtedy nabyć wspomnianą książkę i oglądnąć – na telebimie na stadionie – zapowiadany film.

- Cieszymy się z każdego materiału, który opowiada o historii Kalwarianki. Pozwala on utrwalić wspomnienia o naszym klubie i przekazać wiedzę o nim potomnym – mówi prezes Kalwarianki Piotr Zadora.

Książkę pt. „Miejski Klub Sportowy Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1923-2022”, która zostanie wydana przez Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, napisali dr Lesław Lassota (adiunkt Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, trener klasy mistrzowskiej w lekkoatletyce) i dr hab. Andrzej Nowakowski (były pracownik URz, profesor nauk prawnych i nauk o kulturze fizycznej), autorzy i współautorzy wielu innych publikacji.

- Książka liczy około 150 stron, jest już przygotowywana do druku. Przedstawia historię Kalwarianki, jej najważniejsze osiągnięcia, sylwetki osób związanych z klubem. Są w niej też archiwalne zdjęcia – mówi dr Lassota.

Z historią 100-latka zapozna kibiców także około 40-minutowy film, który powstaje na podstawie wspomnianej książki.

- Opowie on o historii Kalwarianki, o jej całej działalności od 1923 roku. Chcemy pokazać emocje, które towarzyszyły ludziom związanym z klubem, omówimy kilka ważniejszych spotkań drużyny, w tym z rozgrywek trzeciej ligi, w których Kalwarianka swego czasu zagrała – w jej drużynie występowało nawet kilku zakonników – będzie też trochę odniesień do religii i branży meblarskiej, z którymi kojarzona jest Kalwaria Zebrzydowska – opowiada Krzysztof Baranowski, redaktor naczelny serwisu internetowego SportowaKsiążkaRoku.pl, współautor filmu „Józef Kałuża – Legenda wiecznie żywa” i autor książki „Żółto-czarni. 80 lat historii Klubu Sportowego Wieczysta”.

      

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl