Joński przewodniczącym komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych
Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński został w środę przewodniczącym sejmowej komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych. Na jego zastępców wybrano Jacka Karnowskiego (KO), Bartosza Romowicza (Polska2050 – Trzecia Droga) i Waldemara Budę (PiS). Pierwsze, merytoryczne posiedzenie ma się odbyć w najbliższy piątek.
Kto zostanie wezwany na przesłuchanie?
Dariusz Joński pytany przez i.pl o to, kogo w pierwszej kolejności wezwie na przesłuchanie komisję ds. wyborów kopertowych, odpowiedział, że to będzie wiadomo już w piątek. – Prezydium przygotowuje plan pracy, który będzie znany w czwartek znany. Z planu pracy będzie wychodziło kogo pierwszego będziemy zapraszać na przesłuchanie, ale zaczynamy od początku, czyli momentu pandemii – wyjaśnił.
Podkreślił, że nie chce mówić nazwisk, bo – jak wyjaśnił – „w piątek podamy pewnie pierwsze i już przegłosujemy je tak, żeby styczniu odbyły się pierwsze przesłuchania”. – Tempo prac będzie zatem dość szybkie, ale – tak, jak powiedziałem – będzie szybko, ale precyzyjnie – mówił.
Ile potrwają prace komisji?
Dopytywany, ile czasu będzie pracować komisja śledcza ds. wyborów kopertowych, Dariusz Joński wyjaśnił, że prace tej komisji liczy w miesiącach, a nie latach. – Prace sejmowych komisji śledczych zazwyczaj trwały za długo, były zbyt długie przerwy między komisjami. Będziemy chcieli bardzo sprawnie przeprowadzić prace tak – podkreślił.
Dodał, że komisja nie ma daty końcowej, bo – jak wskazał – „to też zależy od tego, co świadkowie powiedzą, jakie informacje przekażą, ile będzie trzeba odbyć dodatkowych posiedzeń”.
W komisji śledczej ws. tzw. wyborów kopertowych zasiadają: Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Paweł Jabłoński i Mariusz Krystian z PiS, Magdalena Filiks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski z KO, Bartosz Romowicz z Polski 2050, Agnieszka Kłopotek z PSL, Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy i Witold Tumanowicz z Konfederacji.
ag
