Rusza komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Wybrano prezydium, Dariusz Joński przewodniczącym

Lidia Lemaniak
Adam Kielar
We wtorek po raz pierwszy zbiera się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych.
We wtorek po raz pierwszy zbiera się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Fot. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
Na pierwszym posiedzeniu zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych, by wybrać jej prezydium. Przewodniczącym został poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, jednogłośnie wybrano też trzech wiceprzewodniczących.

Pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych

O godzinie 10:00 na pierwszym posiedzeniu zebrała się komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Komisja wybrała we wtorek członków prezydium.

Na czele komisji stanął poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, za którego kandydaturą zagłosowało 10 z 11 członków tego ciała, jedna osoba się wstrzymała od głosu.

Wybrano także trzech wiceprzewodniczących. Są nimi:

  • Jacek Karnowski (KO)
  • Bartosz Romowicz (Trzecia Droga - Polska 2050)
  • Waldemar Buda (PiS)

Zastępcy przewodniczącego zostali wybrani jednogłośnie.

Kto ma największe szanse znaleźć się w prezydium komisji?

Poseł PSL – Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek, która jest członkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, pytana przez i.pl o to, kto ma największe szanse znaleźć się w prezydium organu, powiedziała, że to się okaże i zależy od tego, kogo członkowie komisji zgłoszą.

– Myślę, że osobą, która ma największe szanse, jest poseł Dariusz Joński (KO). Uważam, że to polityk, który ma największe kompetencje, zawsze zajmował się sprawami do wyjaśnienia. To odpowiednia osoba. Zobaczymy, jakie decyzje podejmiemy i zobaczymy przede wszystkim, jak będziemy wszyscy głosować. Okaże się też, czy uda nam się skutecznie do prezydium wybrać, bo mamy wybrać jednego przewodniczącego i wiceprzewodniczących

– mówiła.

Kiedy ruszą prace merytoryczne?

Pytana o to, kiedy ruszą merytoryczne prace komisji, poseł PSL wyjaśniła, że na pewno przed świętami komisja będzie chciała ruszyć z pracami.

– Wiadomo, że musi być trzy dni przerwy, między jednym posiedzeniem a drugim, żeby to było zgodne z przepisami. Być może prace komisji ruszą w tygodniu między świętami a Nowym Rokiem

– dodała.

Dopytywana, czego spodziewa się po członkach komisji z Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Kłopotek powiedziała, że obawia się, że obrady „będą niespokojne, zakłócane i [posłowie PiS - przyp. red.] będą starali się zrobić wszystko, żeby zakłócić prawidłowy proces i prace komisji”. – Mam nadzieję, że uda nam się merytorycznie i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, nie dać się prowokować i robić wszystko zgodnie z przepisami – wskazała.

W komisji śledczej ws. tzw. wyborów kopertowych są: Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Paweł Jabłoński i Mariusz Krystian z PiS, Magdalena Filiks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski z KO, Bartosz Romowicz z Polski 2050, Agnieszka Kłopotek z PSL, Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy i Witold Tumanowicz z Konfederacji.

jg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl