Pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
O godzinie 10:00 na pierwszym posiedzeniu zebrała się komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Komisja wybrała we wtorek członków prezydium.
Na czele komisji stanął poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, za którego kandydaturą zagłosowało 10 z 11 członków tego ciała, jedna osoba się wstrzymała od głosu.
Wybrano także trzech wiceprzewodniczących. Są nimi:
- Jacek Karnowski (KO)
- Bartosz Romowicz (Trzecia Droga - Polska 2050)
- Waldemar Buda (PiS)
Zastępcy przewodniczącego zostali wybrani jednogłośnie.
Kto ma największe szanse znaleźć się w prezydium komisji?
Poseł PSL – Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek, która jest członkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, pytana przez i.pl o to, kto ma największe szanse znaleźć się w prezydium organu, powiedziała, że to się okaże i zależy od tego, kogo członkowie komisji zgłoszą.
– Myślę, że osobą, która ma największe szanse, jest poseł Dariusz Joński (KO). Uważam, że to polityk, który ma największe kompetencje, zawsze zajmował się sprawami do wyjaśnienia. To odpowiednia osoba. Zobaczymy, jakie decyzje podejmiemy i zobaczymy przede wszystkim, jak będziemy wszyscy głosować. Okaże się też, czy uda nam się skutecznie do prezydium wybrać, bo mamy wybrać jednego przewodniczącego i wiceprzewodniczących
– mówiła.
Kiedy ruszą prace merytoryczne?
Pytana o to, kiedy ruszą merytoryczne prace komisji, poseł PSL wyjaśniła, że na pewno przed świętami komisja będzie chciała ruszyć z pracami.
– Wiadomo, że musi być trzy dni przerwy, między jednym posiedzeniem a drugim, żeby to było zgodne z przepisami. Być może prace komisji ruszą w tygodniu między świętami a Nowym Rokiem
– dodała.
Dopytywana, czego spodziewa się po członkach komisji z Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Kłopotek powiedziała, że obawia się, że obrady „będą niespokojne, zakłócane i [posłowie PiS - przyp. red.] będą starali się zrobić wszystko, żeby zakłócić prawidłowy proces i prace komisji”. – Mam nadzieję, że uda nam się merytorycznie i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, nie dać się prowokować i robić wszystko zgodnie z przepisami – wskazała.
W komisji śledczej ws. tzw. wyborów kopertowych są: Przemysław Czarnek, Waldemar Buda, Paweł Jabłoński i Mariusz Krystian z PiS, Magdalena Filiks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski z KO, Bartosz Romowicz z Polski 2050, Agnieszka Kłopotek z PSL, Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy i Witold Tumanowicz z Konfederacji.
jg
