Autorzy rankingu zdradzili, co przyświeca idei oraz to, jak tworzony jest ranking. Główną ideą jest zasada „fair play”. Ranking miast przyjaznych kierowcom jest oparty na systemie punktowym. Pozwala to ocenić wyniki w każdym mieście w rzetelny sposób. Każde miasto jest analizowane osobno. Ranking został przeprowadzony w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców oraz poniżej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Ranking miast przyjaznych kierowcom. Kto zajął miejsca na podium?
Miasto, które startuje w rankingach, zdaniem organizatorów powinno spełniać takie kryteria, jak: szybkość poruszania się zmotoryzowanych, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie (w tym rozwój sieci Park & Go), koszty ponoszone przez kierowców, taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon oraz średnie ceny paliw. Ranking miast przyjaznych kierowcom został opublikowany po raz siódmy. Pośród miast powyżej 300 tys. mieszkańców po raz drugi z rzędu zwyciężył Gdańsk. Na kolejnych pozycjach doszło do poważnych przetasowań. Miastem poniżej 300 tys. który zwyciężył w rankingu, jest. Sosnowiec. Gdańsk utrzymał pozycję lidera, gdyż wyróżnia się na tle innych miast liczbą sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Drugie miejsce w rankingu wielkich miast zajął Kraków, który awansował z piątej pozycji, a na trzecim są dwa miasta tzn. Szczecin (awans z czwartego) i Bydgoszcz (awans z piątego). Największy spadek zanotowała Łódź (z drugiego na piąte).
W miastach poniżej 300 tys. mieszkańców wygrał Sosnowiec, gdyż w tym mieście można parkować bez opłat. Na drugim miejscu znalazła się Częstochowa z tanim OC. Trzecia pozycja należy do Gliwic. Awans z ósmego na miejsce tuż za podium zajął Toruń. Największy regres w tej kategorii zanotował jednak Rzeszów, spadając z trzeciego na szóste.
Chcesz dowiedzieć się, jak poradziły sobie inne miejscowości? Sprawdź Ranking miast przyjaznych kierowcom: www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom
Źródło: Oponeo