Kuba Wojewódzki, pochwalił się na swoim Instagramie prezentem jaki dotarł do niego z... Sosnowca. Celebryta i gospodarz popularnego programu telewizyjnego często stroił sobie na antenie żarty z Sosnowca.
PISALIŚMY:
Żarty z Sosnowca w programie Kuby Wojewódzkiego
Kto się śmieje z Sosnowca? I dlaczego Kuba Wojewódzki i Jasiek Borkowski?
Nie podobało się to mieszkańcom, a zwłaszcza prezydentowi Sosnowca, Arkadiuszowi Chęcińskiemu, który w 2015 roku, po jednym z takich programów, zaprosił Wojewódzkiego do stolicy Zagłębia. Była to reakcja na program Wojewódzkiego, w którym standuper Jasiek Borkowski wyśmiewał się z miasta.
ZOBACZ:
Dlaczego żartujecie sobie z Sosnowca? Prezydent Chęciński pisze do Wojewódzkiego
Arkadiusz Chęciński: Ci, którzy żartują z Sosnowca, powinni tu przyjechać. Zobaczyć ludzi i miasto
Chęciński napisał do Wojewódzkiego i zaprosił go do "normalnego 200-tysiecznego miasta. Jesteśmy miastem z tożsamością, której wielu być może nie rozumie, bądź nie chce zrozumieć. Ale to już sprawa na zupełnie inną rozmowę" - pisał Chęciński.
Celebryta, przynajmniej na razie z zaproszenia nie skorzystał, jednak ze zdjęcia na Instagramie widać, że prezent docenił i za niego podziękował.
Ekologiczna zabawa z Sosnowcem w tle
Co to za prezent? To gra Monopoly Recykling w Sosnowcu. Limitowana edycja popularnej na całym świecie gry Monopoly. W jej sosnowieckiej edycji, gracze nie budują domów i hoteli, a sadzą i pielęgnują sosny, które mają być ekologicznym symbolem Sosnowca. Grę opracowano w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Sosnowcu.
Pomysłodawcą i współtwórcą gry Monopoly Recykling w Sosnowcu był prezes zarządu MPGO Jacek Gaim. Spółka chciała w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak wielką rolę dla ekologii i środowiska odgrywa recykling oraz prawidłowa segregacja odpadów.
Wyprodukowano jedynie dwa tysiące egzemplarzy gry. Oprócz idei recyklingu, jaki promuje, gra pozwala także poznać lepiej historię i zabytki Sosnowca oraz jego piękne miejsce i zakątki ważne odwiedzenia. Z jednej strony uczy graczy odpowiedniego postępowania z odpadami i troski o środowisko naturalne, z drugiej zabiera sosnowiczan na wycieczkę ulicami miasta.
Na planszy pojawiły się najbardziej znane i charakterystyczne dla Sosnowca miejsca. Pola transportowe to jednostki MPGO, pola podatkowe to kara za niesegregowane śmieci i opłaty za wywóz śmieci, a popularne elektrownie i wodociągi to sosnowieckie dworce.
Dwie talie kart szans pozwalają z kolei poznać spółkę, a przede wszystkim zasady prawidłowej segregacji odpadów oraz podstawy idei recyklingu i odzyskiwania surowców.
Można kupić Monopoly Recykling w Sosnowcu
Kto konkretnie wysłał grę Kubie Wojewódzkiemu?
- Tego prawdę mówiąc nie potrafię dziś ustalić. Mieliśmy dużą akcję promocyjną, wysyłaliśmy grę dziennikarzom, gościom. Dlatego dotarła też do pana Wojewódzkiego. Cieszymy się z tego - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.
Gra Monopoly Recykling w Sosnowcu jest wciąż dostępna w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu. Kosztuje 109 zł.
- To gra wyprodukowana na licencji. Żadna chińszczyzna - dodaje rzecznik UM.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego
