ORLEN mecenasem polskiej kultury
ORLEN od wielu lat wspiera kluczowe instytucje kultury w Polsce, stale rozszerzając listę partnerów. Wspierane są w ten sposób m.in.:
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Muzeum Narodowe w Warszawie,
Zamek Królewski w Warszawie,
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie,
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie.
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Na wsparcie ORLEN-u mogą także liczyć: Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego, Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czy też odbywający się rokrocznie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie”.
Poprzez program „Kulturalny ORLEN” i towarzyszącą mu kampanię społeczną, ORLEN równoważy swoje podejście i poza dużymi instytucjami, wspiera lokalne ośrodki kultury w Polsce, takie jak domy kultury czy organizacje pozarządowe. ORLEN reaguje i odpowiada na potrzeby społeczne dzieci i młodzieży. Patronem programu zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kulturalny ORLEN – geneza programu
„Kulturalny ORLEN” to program, który jest reakcją na potrzeby społeczne współczesnej młodzieży. Punktem wyjścia do rozpoczęcia jego realizacji były wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury. Dotyczyły one kultury w życiu dzieci i młodzieży. Badania uwidoczniły liczne problemy, takie jak:
duże obciążenie dzieci i młodzieży szkołą i codziennymi obowiązkami,
małe zainteresowanie dzieci i młodzieży ofertą instytucji kultury, ze względu na jej małą atrakcyjność,
fakt, iż pracownicy domów kultury i nauczyciele poszukują pomysłów, aby zachęcać młodych do zaangażowania w działania kulturalne, ale brak im do tego odpowiednich narzędzi i motywacji,
niska samoocena wśród dzieci: niezadowolony z siebie był co dziesiąty siedmio- i ośmiolatek, co czwarty szóstoklasista i co trzeci uczeń szkoły ponadpodstawowej,
pozytywny poziom energii występuje tylko u połowy wszystkich uczniów (52%), a wśród młodzieży jest to już mniej niż jedna trzecia (31%);
u młodzieży smutek i samotność towarzyszą co szóstemu uczniowi szkoły ponadpodstawowej, a złe samopoczucie, odbierające chęci do działania, aż jednej czwartej (24%).
W związku z powyższym ORLEN postawił na rozwój oferty kulturalnej w Polsce, by zachęcić dzieci i młodzież, podnieść ich motywację i poprawić ogólne samopoczucie.
Za podstawowe cele programu ORLEN obrał sobie:
upowszechnianie kultury wśród dzieci i młodzieży, szczególnie z mniejszych miejscowości,
inwestycję w kapitał ludzki w kulturze i edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, rozwój kompetencji kulturowych;
aktywizację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz o niższym statusie materialnym,
zwiększenie zaangażowania lokalnych placówek kulturalnych w życiu społeczności lokalnych,
wsparcie dzieci i młodzieży w budowaniu relacji międzyludzkich,
walkę z uzależnieniem dzieci i młodzieży od urządzeń cyfrowych i mediów społecznościowych.
Ma się to odbywać przez wsparcie finansowe wybranych instytucji kulturalnych, w ramach konkursu wniosków o dofinansowanie.

Zasady naboru wniosków do programu i wyboru jego beneficjentów
Pierwsza edycja programu „Kulturalny ORLEN” jest kierowana do lokalnych podmiotów i instytucji zajmujących się promocją, wsparciem i rozwojem kultury wśród dzieci i młodzieży. Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa od 3.02 do 3.03.2025 r. i będzie realizowany przez stronę internetową http://orlen.pl/pl/o-firmie/wspieramy/kulturalnyorlen.
Co będzie oceniane? Dodatkowe punkty zyskają przede wszystkim te instytucje, które organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnych dotkniętych wykluczeniem kulturalnym lub z ograniczonym dostępem do kultury, a ponadto propagują działania w zakresie ochrony i promowania zachowania różnorodności kulturowej. Docenione będą ponadto projekty angażujące osoby niepełnosprawne lub kreujące innowacyjne i niespotykane dotąd rozwiązania.

Na podstawie takiego konkursu wniosków środki otrzyma co najmniej 100 instytucji z różnych rejonów Polski. Łączna pula dofinansowania jest szacowana na kwotę 10 mln złotych (do 100 tys. zł na 1 podmiot). Te środki będzie można przeznaczyć przede wszystkim na organizację zajęć i warsztatów oraz wynagrodzenia dla prowadzących. Dopuszczalny jest jednak także zakup w ramach pozyskanego dofinansowania pomocy dydaktycznych, wynajem obiektów na realizację zajęć, prowadzenie nagrań audio/video z zajęć lub na potrzeby zajęć.