Kwidzyńscy policjanci sprawdzają kierowców. Trwa akcja "Trzeźwość" w powiecie kwidzyńskim

Karolina Staniszewska
Akcja "Trzeźwość" w powiecie kwidzyńskim. Policjanci sprawdzają kierowców
Akcja "Trzeźwość" w powiecie kwidzyńskim. Policjanci sprawdzają kierowców Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Kwidzyńscy policjanci przeprowadzają akcję „Trzeźwość”. Działania potrwają cały dzień (czwartek, 26 stycznia) i mają na celu ograniczenie liczby nietrzeźwych kierujących oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Akcja "Trzeźwość" w powiecie kwidzyńskim

W czwartek, 26 stycznia, przez cały dzień potrwa policyjna akcja "Trzeźwość". Funkcjonariusze zwrócą uwagę na kierowców. Warto dodać, że działania mają na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego tych, którzy postanowili wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Jak informuje asp. Anna Filar, oficer prasowy KPP Kwidzyn, od początku tego roku na drogach leżących w granicach powiatu kwidzyńskiego odnotowano pięć wypadków drogowych, w tym trzy na przejściu dla pieszych oraz 31 kolizji drogowych. Ponadto w tym okresie na terenie naszego powiatu zatrzymano trzech nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i jednego rowerzystę.

- Każda z tych osób to potencjalny sprawca wypadku drogowego, a co za tym idzie zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nietrzeźwi kierujący stanowią bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyczyniając, się niejednokrotnie do zaistnienia najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych - dodaje A. Filar z KPP Kwidzyn.

Przypomnijmy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Od 1 stycznia 2022 roku za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny np. rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) obowiązują wyższe kary. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2,5 tys. zł.

- Apelujemy i przypominamy, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka, prowadzi do utraty zdolność koncentracji i poczucia rzeczywistości. Powoduje wydłużenie zdolności oceny sytuacji i czasu reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowco, bądź rozsądny! Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl