MOXIE był w stanie wyprodukować tlen w siedmiu testach przeprowadzonych od początku kwietnia 2021 r. Wykonywano je w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w dzień i w nocy oraz w różnych porach roku na Marsie – wynika z badań opublikowanych w środę w czasopiśmie Science Advances.
Podobnie jak Ziemia, Mars ma różne pory roku, są one jednak dłuższe niż nasze, ponieważ Czerwona Planeta potrzebuje więcej czasu na okrążenie Słońca. W każdym z testów MOXIE osiągnął swój cel produkcji sześciu gramów tlenu na godzinę – mniej więcej w tempie skromnego drzewa na Ziemi.
- To pierwsza demonstracja rzeczywistego wykorzystania zasobów na powierzchni innego ciała planetarnego i przekształcenia ich chemicznie w coś, co byłoby przydatne w ludzkiej misji – powiedział zastępca głównego badacza MOXIE, Jeffrey Hoffman, emerytowany astronauta i profesor w Massachusetts Institute na wydziale technologii aeronautyki i astronautyki.
MOXIE jest mniej więcej wielkości tostera – rozmiar w sam raz, żeby zmieścić go na pokładzie łazika Perseverance. Działa w krótkich okresach, dostosowując swoją prace do harmonogramu misji.
Większe jednostki typu MOXIE, połączone z sobą i pracujące nieprzerwanie, mogłyby produkować tlen w tempie, w jakim wytwarza go kilkaset drzew. Umożliwiłoby to uzyskanie i przechowanie wystarczającej ilości tego niezbędnego dla nas gazu, by zapewnić przetrwanie astronautów po przybyciu na Marsa i zasileniu nim rakiety powrotnej po zakończeniu ewentualnej misji.
Cienka marsjańska atmosfera składa się w 96% z dwutlenku węgla. Jest również znacznie bardziej zmienna niż atmosfera ziemska. - Gęstość powietrza może zmieniać się dwa razy w ciągu roku, a temperatura może zmieniać się o 100 stopni – powiedział Hoffman. - Jednym z celów eksperymentu jest pokazanie, że możemy wykorzystywać MOXIE we wszystkich sezonach – dodał.
Inżynierowie wciąż testują MOXIE. Planują zwiększyć jego wydajność i zwiększyć produkcję, koncentrując się na marsjańskich miesiącach wiosennych, kiedy to gęstość atmosfery i poziom dwutlenku węgla są szczególnie wysokie, jak twierdzą naukowcy.
Źródło: CNN
