Łazik Perseverance może wytwarzać tlen na Marsie. Na razie tyle, co małe drzewo

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Jednym z wyzwań stojących przed misją załogową na Marsa jest zapewnienie tlenu na planecie, której rzadka atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla. Zdjęcie ilustracyjne
Jednym z wyzwań stojących przed misją załogową na Marsa jest zapewnienie tlenu na planecie, której rzadka atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla. Zdjęcie ilustracyjne Fot. NASA
Z marsjańskiej atmosfery można wytwarzać tlen – wykazał eksperyment NASA przeprowadzony w ramach misji łazika Perseverance. Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment – lepiej znany jako MOXIE – z powodzeniem wytwarza tlen z bogatej w dwutlenek węgla atmosfery Marsa.

MOXIE był w stanie wyprodukować tlen w siedmiu testach przeprowadzonych od początku kwietnia 2021 r. Wykonywano je w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w dzień i w nocy oraz w różnych porach roku na Marsie – wynika z badań opublikowanych w środę w czasopiśmie Science Advances.

Podobnie jak Ziemia, Mars ma różne pory roku, są one jednak dłuższe niż nasze, ponieważ Czerwona Planeta potrzebuje więcej czasu na okrążenie Słońca. W każdym z testów MOXIE osiągnął swój cel produkcji sześciu gramów tlenu na godzinę – mniej więcej w tempie skromnego drzewa na Ziemi.

- To pierwsza demonstracja rzeczywistego wykorzystania zasobów na powierzchni innego ciała planetarnego i przekształcenia ich chemicznie w coś, co byłoby przydatne w ludzkiej misji – powiedział zastępca głównego badacza MOXIE, Jeffrey Hoffman, emerytowany astronauta i profesor w Massachusetts Institute na wydziale technologii aeronautyki i astronautyki.

MOXIE jest mniej więcej wielkości tostera – rozmiar w sam raz, żeby zmieścić go na pokładzie łazika Perseverance. Działa w krótkich okresach, dostosowując swoją prace do harmonogramu misji.

Większe jednostki typu MOXIE, połączone z sobą i pracujące nieprzerwanie, mogłyby produkować tlen w tempie, w jakim wytwarza go kilkaset drzew. Umożliwiłoby to uzyskanie i przechowanie wystarczającej ilości tego niezbędnego dla nas gazu, by zapewnić przetrwanie astronautów po przybyciu na Marsa i zasileniu nim rakiety powrotnej po zakończeniu ewentualnej misji.

Cienka marsjańska atmosfera składa się w 96% z dwutlenku węgla. Jest również znacznie bardziej zmienna niż atmosfera ziemska. - Gęstość powietrza może zmieniać się dwa razy w ciągu roku, a temperatura może zmieniać się o 100 stopni – powiedział Hoffman. - Jednym z celów eksperymentu jest pokazanie, że możemy wykorzystywać MOXIE we wszystkich sezonach – dodał.

Inżynierowie wciąż testują MOXIE. Planują zwiększyć jego wydajność i zwiększyć produkcję, koncentrując się na marsjańskich miesiącach wiosennych, kiedy to gęstość atmosfery i poziom dwutlenku węgla są szczególnie wysokie, jak twierdzą naukowcy.

Źródło: CNN

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl