- Faktycznie, produkcja telewizorów zostanie przeniesiona do firmy LG Electronics Mława - potwierdza Paweł Hałas z LG Electronics w Biskupicach Podgórnych.
Firma przyznaje, że podwrocławska fabryka LG postawi na zmasowaną produkcję sprzętu AGD, przede wszystkim lodówek i pralek. To oznacza, że po raz pierwszy od 2007 r. w Kobierzycach nie będą produkowane telewizory. Firma zapewnia, że nie będzie zwolnień, a zatrudnieni pracujący przy tworzeniu telewizorów będą musieli się przekwalifikować.
- Zmiana profilu działalności LG Electronics Wrocław, czyli skupienie się na produkcji sprzętu AGD - lodówek i pralek, nie wiąże się ze zwolnieniami grupowymi. Pracownicy dostają możliwość objęcia alternatywnych stanowisk pracy. W związku z dynamicznym rozwojem produkcji pralek i lodówek, wakatów jest niemało - dodaje Hałas.
Wójt gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik podkreśla, że dyrekcja LG Electronics zapewniała go, że liczba pracowników pozostanie na tym samym poziomie. Pozostaje pytanie: czy część pracowników zostanie zmuszona do odejścia, a w ich miejsce przyjdą nowi?
- Rozmawiałem z prezesem, który zapewniał, że liczba pracowników pozostanie ta sama - mówi Pacholik.
Rękę na pulsie trzyma również Solidarność, zapowiadająca, że nie będzie zwolnień. - Nie wyrazimy zgody na zwolnienia grupowe. Wcześniej, gdy zmniejszano liczbę pracowników w Biskupicach Podgórnych, to zatrudnionym nie przedłużano umów lub jednostkowo je wypowiadano. Nie jest żadną tajemnicą, że do LG Electronics przyjeżdża pracować wiele osób z Kotliny Kłodzkiej, Jawora i nawet z Wielkopolski. Dlatego to istotne zagadnienie. We wrześniu przeprowadzimy rozmowy z zarządem firmy i Ministerstwem Gospodarki. Trzeba wypracować wspólne stanowisko, a naszym zdaniem powinno się zagospodarować własnych pracowników - wyjaśnia Kazimierz Kimso, szef regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu.
Nieoficjalnie mówi się, że decyzja o przenosinach do Mławy została podjęta w Korei Południowej. Wynika to z mniejszego popytu oraz z niezadowalających wyników sprzedaży telewizorów w technologii LED i OLED, oferującej zdaniem ekspertów najlepszą jakość obrazów. Problem w tym, że telewizory OLED są po prostu drogie. Jeszcze w ubiegłym roku za 55--calowy ekran trzeba było zapłacić w sklepie aż siedem tysięcy złotych.
W dodatku skumulowanie produkcji w jednym miejscu zminimalizuje problemy logistyczne dla koreańskiego giganta.
Fabryka w Biskupicach Podgórnych powstała w 2006 r., a inwestorem było LG Group. Szacuje się, że LG zainwestowało w fabryki AGD i telewizorów ok. 0,5 mld złotych. Wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego mają wynieść powyżej 1 mld złotych.