Lider Unii Wartości i były szef Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen uznany za prawicowego ekstremistę

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Służby w Niemczech podejrzewają byłego szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (odpowiednik polskiej ABW) o ekstremizm
Służby w Niemczech podejrzewają byłego szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (odpowiednik polskiej ABW) o ekstremizm Fot. 123rf
Niemiecki kontrwywiad wziął na celownik swojego byłego szefa Hansa-Georga Maassena. Specsłużby podejrzewają go o prawicowy ekstremizm.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) posiada „obszerny zbiór materiałów” na temat Maassena, uzasadniających umieszczenie niemieckiego polityka CDU w gronie osób podejrzewanych o prawicowy ekstremizm. BfV nie chciało skomentować tej sprawy, ale Maassen podał tę informację do publicznej wiadomości.

Hans-Georg Maassen jest podejrzewany o prawicowy ekstremizm
Hans-Georg Maassen jest podejrzewany o prawicowy ekstremizm Fot. Wikipedia CC BY-SA 3,0

Polityk w wypowiedzi dla portalu „Tichys Einblick” podkreślił, że zarzuty wobec niego „nie mają podstaw i są nieuzasadnione”. Według niego stanowią „atak Federalnego Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawowy porządek wolnej demokracji”.

Maassen to lider Unii Wartości

Jak przypomniał portal „Focus”, Maassen „wielokrotnie przyciągał uwagę swoimi spiskowymi teoriami i radykalnie prawicowymi wypowiedziami”. Massen, z wykształcenia prawnik, stał na czele BfV (niemieckiego kontrwywiadu cywilnego) w latach 2012–18. Obecnie jest liderem prawicowo-konserwatywnego stowarzyszenia Werteunion (Unia Wartości).

„Dla 61-letniego Maassena, który w zeszłym tygodniu zapowiedział odejście z CDU (…), uznanie go za ekstremistę może mieć poważne konsekwencje” – podkreślił „Focus”, dodając, że zaostrzono niedawno wymogi lojalności konstytucyjnej wobec urzędników państwowych w stanie spoczynku. Ustawa, która wejdzie w życie 1 kwietnia, przewiduje konsekwencje dyscyplinarne wobec urzędników państwowych, którzy nie będą przestrzegać podstawowego porządku demokratycznego – w tym odebranie przywilejów emerytalnych dla urzędników w stanie spoczynku.

od 16 lat

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl