Niemcy. Polityk CDU powoła nowe ugrupowanie. Partia Olafa Scholza SPD gwałtownie traci poparcie

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Jedynie 13 proc. niemieckich obywateli głosowałoby obecnie na partię kanclerza Olafa Scholza, czyli na SPD – tak wynika z sondażu instytutu badań opinii publicznej Insa dla gazety "Bild am Sonntag". To wynik o połowę mniejszy, niż w przypadku zwycięstwa wyborczego socjaldemokratów we wrześniu 2021 roku (25,7 proc.). Tymczasem były szef niemieckiego kontrwywiadu i polityk CDU Hans-Georg Maassen zamierza powołać do życia nowe ugrupowanie.

Zieloni z 13 proc. poparcia zrównali się z partią kanclerza Olafa Scholza.

Na czele bez zmian są chadecy z CDU/CSU z 30 proc. poparciem, a za nimi prawicowa partia AfD z 22 proc.

Nowa partia BSW, założona przez lewicową polityk Sahrę Wagenknecht, uzyskała 7 proc. Poparcie dla liberalnej FDP wynosi 5 proc.

Na horyzoncie nowa partia

Hans-Georg Maassen, niemiecki polityk CDU, ma zamiar powołać do życia nowe ugrupowanie. W Erfurcie odbyło się zebranie członków konserwatywnej Unii Wartości, którzy zadecydowali o przekształceniu jej w partię.

Tak zwana "Werteunion" jest liberalno-konserwatywnym stowarzyszeniem, zrzeszającym polityków CDU i CSU, którzy wyrażają niezadowolenie z kursu obranego przez przywódców tych partii - Friedricha Merza i Markusa Södera. Od roku Unią Wartości kieruje były szef niemieckiego kontrwywiadu Hans-Georg Maassen. Kilka lat temu popadł w niełaskę byłej kanclerz Angeli Merkel, albowiem otwarcie skrytykował firmowaną przez nią politykę migracyjną. Szala goryczy się przelała, gdy wystąpił w obronie neonazistowskich grup w Saksonii.

Znaczna większość członków za przekształceniem

Za przekształceniem stowarzyszenia w partię zagłosowało 95 procent jego członków. Unia Wartości, do której należy około czterech tysięcy osób, sytuuje się na prawo od CDU, dystansując się od skrajności AfD. Ostatnio jednak osoby z otoczenia Maassena ściągnęły na siebie krytykę, wziąwszy udział w tajnym spotkaniu z posłami tej partii, gdzie omawiano plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec.

Na początku stycznia powstała też nowa partia na niemieckiej lewicy - Sojusz Sahry Wagenknecht. Liderzy obu ugrupowań zapowiedzieli, że wystartują w jesiennych wyborach landowych w Turyngii, Brandenburgii i Saksonii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło: PAP / Polskie Radio 24

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl