Olaf Scholz komentuje decyzję Federalnego TK
Decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego skomentował kanclerz Olaf Scholz.
- To orzeczenie tworzy nową rzeczywistość – dla rządu federalnego oraz dla wszystkich aktualnych i przyszłych rządów, na szczeblu federalnym i krajów związkowych. To rzeczywistość, która jednak utrudnia osiągnięcie ważnych i powszechnie przyjmowanych przez nasz kraj celów
– wyjaśnił Scholz.
Jak dodał, dyskusje na temat skutków wyroku dla budżetu nie zostały jeszcze zakończone.
- Ale to jasne, że znając obecną decyzję, zimą 2021 roku obralibyśmy inne ścieżki – ścieżki, które sąd również wskazał w swoim wyroku
– przyznał Scholz.
Działania rządu niezgodne z konstytucją
Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł 15 listopada, że przesunięcie 60 mld euro, dokonane przez rząd w budżecie na 2021 rok, za niezgodne z konstytucją.
- Kwota, pierwotnie zatwierdzona jako pożyczka na cele walki ze skutkami koronawirusa, miała później zostać wykorzystana na ochronę klimatu i modernizację gospodarki
– przypomniała dpa.
Trybunał podkreślił ponadto, że takie "pożyczki awaryjne" można wykorzystywać wyłącznie w roku, w którym zostały zatwierdzone.
Opozycja ostro o kanclerzu
Zdaniem lidera opozycji Friedricha Merza (CDU), osobą bezpośrednio odpowiedzialną za kryzys budżetowy jest kanclerz Scholz, który nie dorósł do tej roli.
- Buty, które nosisz jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, są na ciebie za duże co najmniej o dwa rozmiary
– zwrócił się Merz do Scholza.
Oceniając wyrok trybunału, Merz podkreślił, że był on konieczny, bowiem rząd Scholza "próbował ominąć limity zadłużenia, określone w Ustawie Zasadniczej, w sposób bezczelny, nieznany wcześniej w Niemczech".
- Pomysłodawcą tej konstrukcji był sam Scholz – stwierdził Merz.
Po wystąpieniu kanclerza o jego dymisję zaapelowała liderka AfD Alice Weidel.
- W tej sytuacji obywatele nie czekali na oświadczenie rządu, panie Scholz, ale na pańską rezygnację
– oświadczyła.
- Ta koalicja rządzi wbrew rozumowi, rzeczywistości i konstytucji. Dlatego potrzebujemy nowego rządu, aby wydostać się z tego kryzysowego bagna. Otwórzcie drogę do nowych wyborów i uwolnijcie ten kraj od swojej koalicji
– dodała Weidel, krytykując ponadto politykę migracyjną, klimatyczną, energetyczną i społeczną rządu Scholza i związane z tym wydatki.
Projekt niemieckiego budżetu na 2024 rok powinien zostać uzgodniony w takim terminie, aby mógł być zatwierdzony przez Bundestag 1 grudnia i przyjęty przez Bundesrat 15 grudnia.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
jg
Źródło: