Prezes zastrzegł jednak, że Wizz Air chce pozostać czołową linią obecną na lotnisku Okęcie, a Radom traktowany jest nie jak alternatywa dla Warszawy, ale jako osobny rynek.
Latanie do i z Radomia
- Jeśli otrzymamy interesującą propozycję, to pojawimy się na lotnisku w Radomiu i zaczniemy stamtąd latać. Ale jeszcze raz podkreślam, że na pewno nie będziemy przenosili lotów z Warszawy do Radomia - mówił w rozmowie z Fly4free.pl Jozsef Varadi. To nie pierwsza deklaracja wykorzystania lotniska w Radomiu.
Już w 2019 roku właściciel Portu Lotniczego Warszawa Radom, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe „Portty Lotnicze” podpisały list intencyjny w biurem Itaka w sprawie wykorzystania lotniska w Radomiu. Kilka tygodni temu podobne porozumienie podpisało z „Portami Lotniczymi” biuro podróży Coral Travel, które organizuje wyjazdy do niemal 90 kierunków w 40 krajach, między innymi do Turcji, Grecji, Hiszpanii, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Tajlandii. Zainteresowanie Radomiem zgłasza też biuro Rainbow.
Trwa budowa portu lotniczego na radomskim Sadkowie. Sprawdzi...
Lotnisko w budowie
Decyzję w sprawie budowy Portu Lotniczego Warszawa Radom podjęto przed kilku laty w związku z pękającym już wówczas w szwach lotnisku Okęcie. Z założenia port lotniczy w Radomiu miał być przeznaczony dla lotów czarterowych oraz dla linii niskokosztowych. Pandemia zmieniła jednak te kalkulacje, bo ograniczenia w transporcie lotniczym sprawiły, że na razie wszyscy chętni mogą się pomieścić w Warszawie.
Jednocześnie Michael O’Leary prezes Ryan Air, najważniejszego gracza na rynku tanich przewozów lotniczych zarzeka się, że jego firma nie pojawi się w Radomiu. Nie można jednak z góry przesądzać, że tak się nie stanie. Wiadomo bowiem, że w Radomiu opłaty dla przewoźników w Radomiu mogą być 2-3 razy tańsze niż w Warszawie. Na razie Ryan Air korzysta z portu lotniczego w Modlinie, ale to lotnisko wymaga kosztownych inwestycji modernizacyjnych. Tymczasem nie widać zapału do wielomilionowych wydatków w Modlinie ze strony współwłaściciela czyli Przedsiębiorstwa Państwowego „Portu Lotnicze”.
