- Powinniśmy współpracować z Ukrainą pod każdym względem – uważa prezydent Litwy. Z kolei litewska premier dopuszcza pewne kroki ze strony swego kraju, aby pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn.
Stanowcza premier
- Prawdopodobnie moglibyśmy poszukać sposobów, aby upewnić się, że mężczyzna wypełnił swój obowiązek mobilizacyjny lub jest z niego zwolniony, gdy rozważamy przedłużenie pozwolenia na pobyt – powiedziała Šimonyte.
Jednocześnie dodała, że środki te powinny być również omawiane na szczeblu UE, biorąc pod uwagę, że ma ona tymczasowy system ochrony dla Ukraińców na swoim terytorium.
Nowe prawo
23 kwietnia ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba potwierdził doniesienia o zawieszeniu usług konsularnych dla ukraińskich mężczyzn w wieku mobilizacyjnym za granicą.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało później, że po wejściu w życie ustawy mobilizacyjnej w dniu 18 maja 2024 r. „proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o działania konsularne będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy”.
źr. LRT, Ukrainska Prawda
