Litwa i Łotwa bronią się przed "wojną hybrydową " Łukaszenki, który wypuszcza migrantów przybywających na Białoruś

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Litwa i Łotwa starają się powstrzymać nielegalnych migrantów, którzy po przybyciu na Białoruś przekraczają ich granice.

Łotwa ogłosiła stan wyjątkowy wzdłuż swojej granicy z Białorusią, a Litwa postanowiła wznieść ogrodzenie, aby odstraszyć nielegalnych migrantów, którzy mają być zachęcani przez władze białoruskie do nielegalnego przekraczania granicy. W ten sposób Mińsk wywiera presję na państwa europejskie, by te zniosły sankcje nałożone na Białoruś.

Według litewskiej straży granicznej większość nielegalnych migrantów pochodzi z Iraku, z Republiki Konga i Kamerunu. Litwa twierdzi, że władze białoruskie pozwalają im udać się do granicy litewskiej po przylocie do Mińska.

W maju Białoruś zdecydowała się na wypuszczenie migrantów na Litwę w odwecie za sankcje Unii Europejskie nałożone po tym, jak Mińsk zmusił samolot pasażerski linii Ryanair do lądowania na swoim terytorium i aresztował lecącego tą maszyną na blogera-dysydenta. Łukaszenka powiedział, że Białoruś nie stanie się „miejscem przetrzymywania” migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy na terenach przygranicznych, który pozwala wojsku i policji na wsparcie straży granicznej. Na mocy nowych przepisów straż graniczna, wojsko i policja będą upoważnione do poinstruowania nielegalnych imigrantów, aby wrócili do kraju, z którego przybyli, i użycia siły fizycznej, jeśli odmówią wykonania tego polecenia, donosi Baltic News Service (BNS).

Stan wyjątkowy będzie trwał od środy do 10 listopada i wymagana jest teraz zgoda parlamentu, która spodziewana jest w czwartek. 283 osoby zostały zatrzymane za nielegalne przybycie na Łotwę z Białorusi od 6 sierpnia, podał BNS. W sąsiedniej Litwie, gdzie wprowadzono stan nadzwyczajny, parlament przegłosował budowę czterometrowego metalowego ogrodzenia zwieńczonego drutem kolczastym na liczącej 670 kilometrów granicy, którą dzieli z Białorusią. - Bez tej fizycznej bariery nie da się chronić naszych granic, to jest bardzo jasne – powiedziała Reuterowi minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

Litewski parlament zagłosował również za tym, aby wojsko patrolowało granice wraz ze strażą graniczną i zawracało osoby uznane za nielegalnych przybyszów. Ci, którzy chcą ubiegać się o azyl, muszą teraz zrobić to na oficjalnym przejściu granicznym lub w ambasadzie danego kraju, w którym chcą się osiedlić.

Jak poinformowało w ubiegłym tygodniu litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych, na Litwę, kraj liczący 2,8 miliona mieszkańców, przedostało się nielegalnie w tym roku 4026 osób, w porównaniu z 74 w 2020 roku.

Jak podaje "Deutsche Welle", decyzję Rygi o możliwości używania w większym stopniu niż do tej pory siły wobec migrantów krytykuje Elizaveta Krivcova, prawniczka zaangażowana w obronę praw człowieka. Władze Łotwy, podobnie jak i Litwy przekonują do słuszności swoich decyzji, tłumacząc, że napływ nielegalnych migrantów jest „wojną hybrydową” wypowiedzianą Unii Europejskiej przez Łukaszenkę.

Na Litwie migrantów rozlokowano w kilkunastu obozach. Tysiąc nielegalnych przybyszów ulokowano na terenie wojskowego poligonu koło Rudnik, w regionie zamieszkałym przez polską mniejszość w tym kraju. Wcześniej, duża grupa nielegalnych migrantów chciano umieścić w miasteczku Dziewieniszek na pograniczu z Białorusią, które zamieszkują głównie Polacy. Po protestach miejscowej ludności władze ostatecznie zrezygnowały z tego pomysłu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl