- Dostaliśmy zawiadomienie w piątek. Na miejscu policjanci nie stwierdzili działań osób trzecich - informuje nadkomisarz Adam Szeląg z KMP.
Jak postępować w takich przypadkach?
Ciało obce w drogach oddechowych wiąże się z bezpośrednią groźbą utraty życia, dlatego pierwsza pomoc w przypadku zadławienia odgrywa kluczową rolę. Są dwie niedrożności: częściowa i całkowita.
- W obydwu przypadkach pomoc osób trzecich zaraz po zadławieniu ma decydujące znaczenie dla zdrowia i życia poszkodowanego - wyjaśnia Marcin Warchoł, ratownik medyczny, z-ca koordynatora ds. szkolenia w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.
- W przypadku niedrożności częściowej poszkodowany może częściowo oddychać. Gorzej, gdy mamy do czynienia z niedrożnością całkowitą. Wtedy tułów takiej osoby pochylamy do przodu pod kątem ok. 45 stopni i ręką złożoną w łódkę klepiemy 5 razy między łopatki. Gdy to nie przyniesie efektu, stosujemy manewr Heimlicha. Ustawiamy się bokiem za osobą poszkodowaną i gwałtownym uściskiem przepony zwiększamy ciśnienie powietrza, co umożliwia wypchnięcie na zewnątrz ciała obcego - radzi ratownik.
