Ludwik Dorn nie żyje. Polityk i publicysta miał 67 lat

Nie żyje polityk i publicysta Ludwik Dorn
Nie żyje polityk i publicysta Ludwik Dorn Grzegorz Jakubowski/polska press
Nie żyje polski polityk i publicysta Ludwik Dorn. W czerwcu skończyłby 68 lat. Jego pogrzeb będzie miał charakter państwowy - ustalił portal Polskatimes.pl

Informację o śmierci Ludwika Dorna potwierdził portal Interia.pl.

Ludwik Dorn urodził się 5 czerwca 1954 w Warszawie. Od 1997 do 2015 roku był posłem na Sejm RP. W 2007 został marszałkiem Sejmu V kadencji. W latach 2005–2007 pełnił funkcje wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

W 2001 brał udział w zakładaniu Prawa i Sprawiedliwości. Wymyślił nazwę partii - zaczerpnął ją z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima. W czasie rządów PiS był kolejno wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych, a na koniec marszałkiem Sejmu. Prasa często nazywała go "trzecim bliźniakiem", by podkreślić jego wagę w ugrupowaniu. Był jednym z ideologów partii.

W październiku 2008, po wewnętrznych sporach, został wyrzucony z ugrupowania. W 2011 dostał się do Sejmu z listy PiS, ale nie wstąpił ponownie do partii. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku roku bez powodzenia ubiegał się o poselską reelekcję z listy Platformy Obywatelskiej.

Ojcem Ludwika Dorna był Henryk Dornbaum. W latach 60. rodzina zmieniła nazwisko na Dorn. Ojciec Ludwika pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Tarnopola. Kiedy wojska niemieckie w 1941 zbliżyły się do Tarnopola, Henryk Dorn uciekł do Kazachstanu. Cała pozostała w Generalnym Gubernatorstwie rodzina Henryka Dorna została wymordowana podczas Holocaustu. Po wojnie Dorn senior osiadł w Warszawie. Był osobą niewierzącą, a jego syn Ludwik został wychowany w tradycji agnostycyzmu. Dopiero jako dorosły człowiek przyjął katolicki chrzest.

Ludwik Dorn w 1978 ukończył socjologię, uzyskując tytuł zawodowy magistra na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie PRL działał w Komitecie Obrony Robotników. W sierpniu 1980 r. przebywał w areszcie, z którego wyszedł dzięki Porozumieniom Sierpniowym. Miesiąc później dołączył do "Solidarności". W stanie wojennym ścigano go listem gończym. Ukrywał się przez 1,5 roku. W 1989 r. był przeciwny obradom Okrągłego Stołu. Razem z Antonim Macierewiczem założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe.

Polityk był żonaty. Miał cztery córki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl