66-krotny reprezentant Polski, uczestnik mundialu i trzech turniejów Euro, zdobywca ośmiu trofeów z Borussią Dortmund ma za sobą piękną karierę, jednak nie powiela schematu z innych książek o znanych piłkarzach - opis dzieciństwa i gry w kolejnych drużynach, ujawnienie klubowych tajemnic i własnych uzależnień.
Piszczek – przepytywany przez psychologa sportu, doktora nauk o kulturze fizycznej, współpracującego m.in. z Kamilem Stochem, Szymonem Kołeckim, Piotrem Zielińskim i właśnie bohaterem książki – opowiada o swoich przeżyciach także poza boiskiem, radzeniu sobie ze stresem i presją, znaczeniu treningu mentalnego, umiejętności pokazania tego, co się potrafi i czego się nauczyło, problemach i wyzwaniach, z jakimi muszą sobie radzić zawodnicy.
Piłkarz wyznaje, jaką cenę – np. ból, zmęczenie, wyczerpanie - płaci się nieraz, by spełnić swoje marzenie (dla niego był nim występ w finale Ligi Mistrzów). Przyznaje, że po operacji biodra, którą przeszedł kilka dni po przegranym (z Bayernem Monachium) meczu na Wembley, przez kilka miesięcy nie tęsknił za piłką. Było to „uczucie, o które nigdy bym się nie podejrzewał” – podkreśla.
Jego ciekawe opowieści, celne spostrzeżenia i umiejętne wywody – wzbogacone po każdym rozdziale o komentarze psychologa – mają uniwersalny charakter, bo mogą się odnosić do każdego sportowca, a nawet człowieka, mającego wykonać dane zadanie w określonym miejscu i czasie.
„Łukasz Piszczek. Mentalność sportowca”. Autorzy: Łukasz Piszczek i Kamil Wódka. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 294. Cena okładkowa: 59,99 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych.
