Magdalena Agnieszka Biejat. Kandydatka Lewicy na prezydent Warszawy. Działalność polityczna i główne postulaty

Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Magdalena Agnieszka Biejat, działaczka społeczna, polityczka z partii Razem, ogłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Zdobyła wykształcenie z socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie, ma również bogatą karierą polityczną, Biejat w swojej kampanii stawia na inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do edukacji oraz bezpieczną przestrzeń publiczną.

Działalność i ścieżka zawodowa

Magdalena Agnieszka Biejat (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie) to polska tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, działaczka społeczna oraz polityczka z partii Razem. Posłanka na Sejm IX kadencji oraz senatorka XI kadencji, Biejat od 2022 roku pełni także funkcję współprzewodniczącej partii Lewica Razem.

Po ukończeniu studiów z socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie w 2006 roku Biejat skupiła się na tłumaczeniu literatury hiszpańskojęzycznej oraz zaangażowaniu w działalność organizacji pozarządowych, takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja im. Stefana Batorego. Jest także kierowniczką do spraw badań i doradztwa w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

W 2015 roku dołączyła do Partii Razem, (później Lewicy Razem), gdzie aktywnie działała w radzie okręgu warszawskiego. Zdobyła mandat posłanki w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, a rok później została współprzewodniczącą partii. Jej kariera polityczna obejmuje także starty w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. W lutym 2024 roku ogłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Główne postulaty

Główne priorytety Magdaleny Biejat skupiają się na inwestycjach w budownictwo społeczne, zapewnieniu dostępu do dobrej edukacji publicznej oraz tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej. Podczas konferencji prasowej na placu Zamkowym w Warszawie podkreśliła, że stolica zasługuje na odważne inwestycje publiczne, które poprawią życie mieszkańców.

- Miasto stołeczne Warszawa, pośrednio i bezpośrednio, zatrudnia dziesiątki tysięcy osób. Ich płace, ich warunki pracy nie decydują tylko o ich życiu - ale o tym, jak się żyje wszystkim mieszkańcom i mieszkankom. Jeśli chcemy sprawnego urzędu, przyjaznej szkoły, troskliwej opieki czy dobrej jakości oferty kulturalnej, nie możemy zapominać o ludziach, którzy je tworzą – napisała w poście zamieszczonym na portalu „Facebook”.

W odpowiedzi na pytanie o swoje priorytety stwierdziła, że "Warszawa musi wreszcie rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, w budownictwo dla wszystkich".

- Pora, żeby mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wreszcie mieli wybór. Wybór między rynkiem prywatnym a miejską ofertą mieszkań na wynajem. Taki wybór mają mieszkańcy w wielu zachodnich stolicach, z Wiedniem na czele. W Warszawie też zasługujemy na europejski standard w dostępie do mieszkań. Wy na to zasługujecie – czytamy w kolejnym wpisie.

Ponadto kandydatka podkreśliła wagę dostępu do jakościowej edukacji oraz zapewnienie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców stolicy.

Współprzewodniczący warszawskich struktur Nowej Lewicy, Marek Szolc, wyraził dumę z kandydatury Magdaleny Biejat, podkreślając jej determinację i zaangażowanie w życie publiczne. Członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel zapewnił poparcie dla kandydatki, wskazując na jej aktywne wsparcie w lokalnych inicjatywach społecznych.

Magdalena Biejat stawia sobie za cel rozwój Warszawy, kierując wzrok w przyszłość i opierając swoją kampanię na zrównoważonym rozwoju miasta oraz poprawie warunków życia jego mieszkańców.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy

Oprócz Magdaleny Biejat, o urząd prezydenta Warszawy starać się będą także:

  • Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska;

  • Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość;

  • Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców;

  • Janusz Korwin-Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni;

  • Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

Wybory samorządowe zaplanowane są na niedzielę 7 kwietnia. W przypadku zajścia potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – odbędzie się ona 21 kwietnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl