Majówkę można spędzić na leśnym biwaku. Rusza program "Zanocuj w lesie"

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
123rf
Od 1 maja miłośnicy nocowania na łonie natury będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Na terenie wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie udostępnione zostaną specjalne obszary leśne dla tych, którym hamak rozwieszony między drzewami może zastąpić hotelowe łóżko.

- Wybierając się na nocne biwakowanie należy pamiętać, że decydując się na taką przygodę musimy zapoznać się i dostosować do aktualnego Regulaminu korzystania z obszarów objętych Programem "Zanocuj w lesie" i związanych z nim zaleceń - uczula Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Podstawowa zasada: w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nocleg powyżej dziewięciu osób i nocleg na dłużej niż dwie noce też jest możliwy, ale należy zgłosić go mailowo na adres danego nadleśnictwa i czekać na potwierdzenie.

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem do lasu?

- Jeśli zamierzamy nocować w lesie, weźmy ze sobą hamak lub płachtę biwakową. Możemy też rozbić namiot, ale na trwałej powierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej - mówi Edward Marszałek.

Możliwość nocowania w lesie nie oznacza, że w miejscu biwaku możemy zaparkować samochód.

- Zakazy, dotyczące wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, nadal obowiązują. Jeśli podróżujemy samochodem, kamperem czy motocyklem, musimy go zostawić w wyznaczonym do tego celu parkingu - zaznacza Edward Marszałek.

Biwakujący, zanim opuszczą miejsce noclegu, muszą przywrócić je do stanu wyjściowego. Przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Należy zatem pamiętać o zabraniu ze sobą z domu worka na odpadki.

- Nie wolno wyrzucać pozostałości jedzenia, ponieważ mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom - tłumaczy Edward Marszałek.

Załatwiając potrzeby fizjologiczne należy zatrzeć po sobie ślady i ograniczać używanie środków higieny osobistej np. chusteczek nawilżających.

Leśnicy przypominają też, że w trosce o bezpieczeństwo należy zachowywać odpowiedni dystans do dzikich, dużych drapieżników. Nie należy do nich podchodzić i próbować ich karmić.

Jeśli w wyprawie towarzyszy nam pies - należy trzymać go na smyczy. Miłośnicy nocnych wypraw muszą też mieć świadomość, że nie są jedynymi użytkownikami lasu. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i być widocznym dla innych. Można w tym celu używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić w nocy zapalone, widoczne z daleka światełko.

Zanim ruszymy w teren – zajrzyjmy na strony internetowe nadleśnictwa, które planujemy odwiedzić i sprawdźmy komunikaty dla turystów. Może się zdarzyć, że obowiązuje na danym terenie czasowy zakaz wstępu, np. z uwagi na prace gospodarcze.

Miejsca biwakowania zostały wyznaczone na terenie każdego z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

- W przyszłym tygodniu, przed majowym weekendem, na stronach internetowych opublikowane zostaną szczegóły dotyczące lokalizacji miejsc i wskazówki jak z nich korzystać - zapowiada Edward Marszałek.


Zobacz 10 najwyższych szczytów w polskich Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Majówkę można spędzić na leśnym biwaku. Rusza program "Zanocuj w lesie" - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl