Marihuana, kokaina, metamfetamina. Gdzie jest największe spożycie narkotyków?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Według danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) spożycie kokainy w Europie osiągnęło rekord.
Według danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) spożycie kokainy w Europie osiągnęło rekord. Photo by Colin Davis on Unsplash
Najnowszy raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wskazuje, że spożycie kokainy w Europie osiągnęło nowy rekord. Ponadto, w wielu krajach wzrosła konsumpcja metamfetaminy. Narkotykiem „numer jeden” na Starym Kontynencie pozostaje marihuana.

Rekordowe spożycie kokainy w Europie

Raport EMCDDA opiera się na danych ze 104 europejskich miast i jest największym tego typu. Został przygotowany na podstawie analizy ścieków komunalnych pod kątem pozostałości narkotyków. Próbki zostały pobrane w całej Europie w tym samym jednotygodniowym okresie między marcem a kwietniem 2022 roku.

Marihuana jest najczęściej zażywanym narkotykiem w Europie i potwierdza to analiza ścieków - pisze „Tagesspiegel”. Drugim jest Kokaina.

– Od lat 2015-2016 obserwujemy zwiększone wykrywanie kokainy w Europie, z niewielkim tylko spadkiem w okresie COVID-19. W tym roku ten wzrostowy trend został ponownie potwierdzony – oświadczył Joao Matias, analityk ds. narkotyków w EMCDDA.

Silny wzrost spożycia metamfetaminy

W wielu miejscach odnotowano stosunkowo silny wzrost w przypadku metamfetaminy, znanej jako crystal meth.

– Podczas gdy już w poprzednich latach widzieliśmy wzrost dostępności, teraz również wszędzie w Europie pojawiają się oznaki zwiększonego użycia – stwierdził Matias.

Rynek kokainy nadal rośnie w Europie - dodał ekspert. Dostępność jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, a narkotyk stał się tańszy. W 2020 roku w Europie skonfiskowano rekordową ilość 214,6 ton kokainy, co wskazuje na rosnącą podaż. W skali globalnej podaż kokainy jest na najwyższym poziomie, co potwierdza badanie opublikowane właśnie przez ONZ.

Szwajcarskie, belgijskie, holenderskie i hiszpańskie miasta zajmują wysokie miejsca pod względem zawartości kokainy w ściekach komunalnych. Na pierwszym miejscu znajduje się belgijska Antwerpia, w której wykryto prawie 50 proc. więcej pozostałości kokainy niż w zajmującej drugie miejsce hiszpańskiej Terragonie. Następne są Amsterdam, Bruksela i Zurych - pisze „Tagesspiegel”.

Badanie na podstawie ścieków komunalnych

Berlin zajmuje 16. miejsce pod względem zażywania kokainy spośród wszystkich miast objętych badaniem i zdecydowanie pierwsze miejsce wśród miast RFN. Za nim plasują się Dortmund i Monachium. W porównaniu ze wszystkimi objętymi badaniem stolicami europejskimi Berlin plasuje się na piątej pozycji.

W przypadku metamfetaminy czeskie miasta nadal mają najwyższe poziomy, a Ostrawa, Praga i Karlowe Wary znajdują się na szczycie listy. We wszystkich trzech miastach poziomy ponownie wzrosły w porównaniu z rokiem 2021. Za czeskimi miastami w zestawieniu danych o ściekach plasują się trzy niemieckie: Chemnitz w pobliżu granicy z Czechami, a następnie Drezno i Erfurt.

EMCDDA od 2011 roku wykorzystuje analizy ścieków komunalnych do szacowania zażywania narkotyków w wielu europejskich miastach.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl