Mariusz Kamiński opuścił komisję śledczą
Mariusz Kamiński stawił się we wtorek na przesłuchaniu komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. W pewnym momencie prowadzący rozmowę Dariusz Joński zadał pytanie o zachowanie byłego ministra na jednym ze spotkań służb.
"Dlaczego podczas spotkania w willi premiera Morawieckiego przy ulicy Parkowej pan wpadł w furię do tego stopnia, że sam Jarosław Kaczyński musiał pana uspokoić? Chciałbym spytać, czy był pan pod wpływem środków odurzających, czy był pan trzeźwy? Pytam dlatego, że trudno sobie wyobrazić, żeby szef, koordynator służb specjalnych mógł wpadać w takie emocje" - zapytał Joński.
To pytanie wywołało oburzenie na sali.
"Pan ośmiesza tę komisję" - rzucił poseł Michał Wójcik.
W podobnym tonie zaczął odpowiadać Kamiński. "Sposób, w jaki sformułował pan to pytanie, świadczy o tym, że jest pan pozbawiony..." - zaczął, lecz przerwał mu Joński, nalegając, by odpowiedział na zadanie pytanie.
"Chcę odpowiedzieć na to pytanie. Jest pan świnią" - oznajmił Mariusz Kamiński i opuścił salę.
Po kilku minutach Mariusz Kamiński wrócił jednak na posiedzenie.
Komisja ds. wyborów korespondencyjnych
16 kwietnia 2020 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję zobowiązującą PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory na prezydenta, w których głosowanie – z powodu pandemii COVID-19 – miało się odbyć drogą korespondencyjną. Decyzja ta zobowiązywała m.in. ministra spraw wewnętrznych i administracji do podpisania umowy z PWPW na wydrukowanie pakietów wyborczych.
MSWiA umowy nie podpisało, bo – jak twierdził członek gabinetu politycznego i doradca b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz b. członek rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Wiktor Klimiuk – do PWPW wysłano zamówienie Poczty Polskiej (24 kwietnia 2020 r.) Na realizację tego zamówienia również nie została zawarta umowa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu pandemii COVID-19.
Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.
Podczas wtorkowego posiedzenia komisji przesłuchani zostają Maciej Biernat - prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Mariusz Kamiński.