Marsz Niepodległości 2014: 276 osób zatrzymano w związku z zamieszkami [ZDJĘCIA + VIDEO + RELACJA]

Redakcja
Marsz Niepodległości 2014
Marsz Niepodległości 2014 Fot. Jakub Szczepański/Polska The Times
11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości 2014. Tego dnia swój pochód pod hasłem "Razem dla Niepodległej" organizował także prezydent.

19:00 Policja informuje już o 215 zatrzymanych osobach

18:50 Organizatorzy marszu ostro o osobach uczestniczących w zamieszkach:

- Jestem aktywnie zaangażowany w środowisko kibicowskie, jeżdżę na mecze od 5 klasy podstawówki. Przepraszam kolegów i koleżanki, ale ktoś to w końcu powiedzieć musi - należy odciąć się raz na zawsze od tej hołoty, która właśnie urządza zamieszki z prawej strony i od tej, która to przed chwilą robiła z lewej - powiedział przedstawiciel straży Marszu Niepodległości.

- Niech zorganizują swój marsz, niech go nazwą antypolicyjny - mówił podczas wiecu szef straży Marszu Niepodległości.

18:34 Są też dobre wieści

18:30 Najnowszy bilans zatrzymanych i rannych: Jak dotąd policja ma informacje o dwóch rannych funkcjonariuszach i dwóch rannych uczestnikach Marszu Niepodległości - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, do tej pory do jednostek policji doprowadzono 215 osób. - Są to informacje na godzinę 18. Rannych uczestników marszu pilnują w szpitalu policjanci - dodał Sokołowski. Zaznaczył, że rannych zostało też dwóch policjantów.

Policja "oznaczała" uczestników zamieszek barwioną wodą

18:29 Marsz powoli dobiega końca. Tak to przynajmniej wygląda

18:14 Dobre pytanie...

18:02 Krzysztof Bosak ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości powiedział, że organizatorzy marszu odcinają się od osób wdających się w bójki z policją na rondzie Waszyngtona w Warszawie.

Bosak powiedział, że marsz doszedł do swojego celu, czyli przed Stadion Narodowy. - Dochodzą jeszcze uczestnicy marszu. Na scenie wygłaszane są przemówienia - powiedział Bosak.

Przyznał, że na rondzie Waszyngtona trwają starcia policji z chuliganami. Bosak odciął się osób wdających się w bójki z policją. - Nie traktujemy ich jako naszych gości - podkreślił.

18:00 Jakiś "samobójca" pojawił się na marszu...

17:56 Zdaniem naszego reportera ciężko powiedzieć, żeby sytuacja się uspokajała

17:45 - Ponad 160 osób, w tym także tych, które brały udział w burdach na rondzie Waszyngtona, zostało doprowadzonych już do jednostek policji - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Potwierdził, że ranny został co najmniej jeden policjant. - Marsz w tej chwili idzie już dalej. Schodzi z mostu. Oddzieliliśmy grupę chuliganów i staramy się ich zatrzymać. Używamy armatek wodnych, w tym z wodą barwioną, by później te osoby biorące udział w burdach łatwiej zidentyfikować - powiedział Sokołowski.

Dodał, że użyta został też broń gładkolufowa do rozproszenia atakujących ją grup, które oddzieliły się od Marszu Niepodległości. - Mogę również potwierdzić, że ranny został jeden policjant. Przewieziono go do szpitala - dodał. W kierunku funkcjonariuszy rzucano race, petardy, butelki i m.in. kostkę brukową.

17:42 Czyżby policja straciła cierpliwość?

17:23 Wymiana "ognia" trwa...

17:07 - Nie ma wniosku o rozwiązanie Marszu Niepodległości - powiedziała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Kilkakrotnie do czoła marszu podjeżdżały karetki pogotowia, które odjeżdżały na sygnale. Poszkodowany jest co najmniej jeden policjant.

17:05 Informacje przydatne dla tych, którzy podróżują po Warszawie komunikacją miejską: Przywrócono ruch autobusów i tramwajów na ul. Marszałkowskiej, rondzie Dmowskiego oraz ruch autobusowych w al. Jerozolimskich, od ul. Marszałkowskiej do al. Jana Pawła II - informuje stołeczny ZTM.

Nie jeżdżą tramwaje w al. Zielenieckiej i w al. Waszyngtona. Tramwaje kursują przez ul. Grochowską - podaje ZTM.

17:00 W okolicy ronda Waszyngtona policja otoczyła tę grupę zamaskowanych osób, która oddzieliła się od marszu i atakowała funkcjonariuszy. Policjanci użyli też broni gładkolufowej. Do czoła marszu podjechały karetki pogotowia, po chwili odjechały na sygnale.

16:55 W użyciu była jednak także broń gładkolufowa. Pojawiła się policja konna, zatrzymywani są kolejni chuligani. Słychać też karetki na sygnale - donosi nasz reporter.

16:44 Rzecznik policji Mariusz Sokołowski: "Duża grupa pseudokibiców zaatakowała policjantów w okolicach ronda Waszyngtona. Zostali oni już odizolowani od uczestników marszu kordonem, policjanci stosują środki przymusu bezpośredniego - armatkę wodną i próbują ich po kolei zatrzymać".

A oto i efekty bitwy pod Stadionem Narodowym:


Fot. Jakub Szczepański/Polska The Times

16:36 Marsz rozciąga się w tej chwili na całej długości mostu Poniatowskiego, a policja próbuje uspokoić sytuację pod Stadionem Narodowym.

TVN24/x-news

Grupa, która oddzieliła się od marszu rzucała w stronę policjantów przy rondzie flarami i petardami w policję. Rzucono też butelkę z benzyną. Policjanci zablokowali przejście w aleję Zieleniecką, gdzie również doszło do zamieszek.

Policjanci otoczyli rondo kordonem, by nie dopuścić do rozejścia się manifestantów. W ich kierunku poleciały flary, drzewce flag, butelki i race. Co bardziej agresywne osoby są zatrzymywane przez policję.

Na końcu pochodu manifestanci zrzucili petardy pod wiadukt mostu Poniatowskiego - na ulicę Kruczkowskiego i 3 Maja.

16:26 Bitwa przy rondzie Waszyngtona. Policja przerzuca siły na prawą stronę Wisły. Chuligani ostrzeliwują funkcjonariuszy petardami. Policja odpowiada armatką wodną.


Fot. Jakub Szczepański/Polska The Times

16:20 Notujemy hasła jakie przewijają się podczas pochodu: "Precz z UE", "Tęcza - znak zboczeńca", "Cześć i chwała bohaterom", "Polska walcząca", "Raz sierpem...", "Tylko idiota głosuje na Palikota", "Ole, Tuska pier****", "Polska to my, a nie Donald i jego psy", "Armia Krajowa, niech żyje Armia Krajowa".


Fot. Jakub Szczepański/Polska The Times

16:12 Jeszcze raz nasz reporter z trasy marszu. Sytuacja wciąż nie została opanowana.

15:59 Policja uspokaja, ale spokojnie wcale nie jest. Nasz reporter donosi, że uderzony został m.in. fotoreporter Jakub Szymczuk, a rannych może być więcej.

15:56 Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski:

Można powiedzieć, że manifestacja przebiega dość spokojnie. Dochodzi do pojedynczych incydentów - są to głównie rzucane race albo petardy w kierunku funkcjonariuszy. Grupa kilkunastu osób próbowała też doprowadzić do konfrontacji z policją, ale sytuacja została opanowana.

15:50 Czoło marszu stoi na wysokości 3/4 mostu Poniatowskiego. Zamaskowane bojówki wciąż atakują uczestników marszu, dziennikarzy i funkcjonariuszy służb porządkowych. Pojawiają się doniesienia o rannych. Karetka pogotowia zabrała kobietę, której trzeba było założyć kołnierz ortopedyczny.

15:41 Zamaskowani ludzie starli się z policją. W kierunku funkcjonariuszy poleciały race i kamienie. Interweniowała Straż Marszu. Część zadymiarzy odbiegła w kierunku dworca Warszawa Powiśle. Policjanci na peronie są obrzucani racami. Organizatorzy dystansują się od chuliganów - donosi nasz reporter.

TVN24/x-news

15:37 Coś dzieje się w okolicach mostu Poniatowskiego. Za chwilę więcej informacji.

15:30 "Armia patriotów" - bo pod taką nazwą odbywa się Marsz Niepodległości 2014 - idzie już trasą wzdłuż Alei Jerozolimskich. Słychać wybuchające petardy, ale na razie jest spokojnie.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz powiedział na rozpoczęcie zgromadzenia, że jego uczestnicy przyjechali do Warszawy świętować. - Cześć i chwała bohaterom! - zaintonował.

Były poseł Artur Zawisza oceniłł, że na marsz wybrało się 100 tys. osób, wśród których dominuje - jak podkreślił - "patriotyczna młodzież". Ciężko powiedzieć, czy dobrze oszacował liczebność uczestników, ale wydaje się, że 100 tys. to liczba nieco przesadzona. Oceńcie sami.

15:22 Jeszcze jedno zdjęcie policyjnych patroli od naszego reportera.

15:15 Reporter "Polski" donosi: "Zawsze i wszędzie policja j... będzie! - krzyczy tłum".

15:02 Marsz Niepodległości 2014 powoli będzie ruszał. Trochę dymu na początek w okolicach ronda Dmowskiego. Jak donosi nasz reporter, niektórzy z uczestników marszu zasłaniają twarze maskami.

14:46 Newralgicznym miejscem na trasie marszu może być w tym roku wielokrotnie niszczony i oblewany farbą pomnik żołnierzy radzieckich w Parku Skaryszewskim, nieopodal Stadionu Narodowego. Policja ma tam kilkanaście busów. Na miejscu jest też nasz reporter Jakub Szczepański.

14:42 Marsz Niepodległości jeszcze się nie rozpoczął, a od rana już zatrzymano ok. 60 osób. Chodzi głównie o posiadanie materiałów pirotechnicznych.

Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek:

Te osoby nie odpalały petard ani rac, ale w trakcie zgromadzenia nie wolno posiadać tego typu materiałów. Nasze działania mają charakter prewencyjny. Dążymy do ograniczenia jak największej możliwej liczby incydentów, które z użyciem tego typu środków mogłyby mieć miejsce.

Tam gdzie są rzucane środki pirotechniczne - gdy robi się to bez jakiejkolwiek kontroli, nadzoru istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia innych ludzi.

14:30 PiS swój marsz organizuje w Krakowie, ale Jarosław Kaczyński złożył dziś kwiaty także przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zobaczcie, co mówił.

Źródło: TVN24/x-news

14:17 Mobilizacja policji jest widoczna na ulicach Warszawy, nie tylko w okolicach "Tęczy". Sporo też ostatnio doniesień o nadgorliwości służb mundurowych. Funkcjonariusze mieli ponoć odwiedzać potencjalnych uczestników Marszu Niepodległości w domach oraz zatrzymywać autobusy wiozące zorganizowane grupy narodowców do Warszawy.


Fot. Jakub Szczepański/Polska The Times

14:06 Marsz Niepodległości rozpocznie się o godz. 15. Wcześniej uczestnicy tego pochodu wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Barbary. Nabożeństwu przewodniczył ks. Zbigniew Maciej Szymański.


Fot. Leszek Szymański/PAP

13:45 A tymczasem w okolicach słynnej "Tęczy" na placu Zbawiciela...

13:26 Prezydencki marsz idzie już ulicami Warszawy. Pierwszy przystanek - przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego - już za nami. Odśpiewano tu pieśń "Boże Coś Polskę" oraz odmówiono modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny. Kwiaty składali kard. Nycz i abp Guzdek.

Prezydent Bronisław Komorowski:

Kard. Wyszyński to postać, która nam powinna mówić, że w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można szukać rozwiązań pozytywnych, jeśli się dysponuje odwagą, mądrością, głęboką wiarą, ufnością i jeśli umie się zrozumieć w pełni znaki czasów. Ksiądz, Prymas Tysiąclecia powinien czuć to, że zaskarbił sobie ogromną wdzięczność całego narodu z tytułu swojej niełatwej działalności, ale pięknej, w najtrudniejszych czasach.

Uczestnicy marszu zatrzymają się jeszcze przy pomnikach: Wincentego Witosa na Pl. Trzech Krzyży, gen. Stefana "Grota" Roweckiego, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich, Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, Romana Dmowskiego u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich. Marsz zakończy się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Prezydent Komorowski spotka się też z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, który ma stanąć u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola.

13:15 Prezydent Bronisław Komorowski mówił:

Do dzisiejszego marszu "Razem dla Niepodległej" zapraszamy wszystkich. Wszystkich, którym w sercu gra niepodległa Polska. Nie wykluczamy nikogo. Wszystkich zapraszamy. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym. Chcemy dać dowód, że można świętować, można cieszyć się wolnością i niepodległością, różniąc się, ale nie nienawidząc. Konkurując, ale potrafiąc współpracować w sprawach dla Polski najważniejszych.

Historia otworzyła nam wtedy szanse, lecz nie podarowała nam wolności. Polacy niepodległość odzyskali dzięki długiej walce, determinacji, odwadze i mądrości. "Ale i w wyniku naszych zdolności do pojednania. Pamiętamy, że zdobyli się na to ówcześni polityczni przywódcy, którzy do 1918 roku, a często i po 1918 roku ostro ze sobą politycznie rywalizowali. Ale w tym momencie walki o niepodległość, konkurując potrafili wspólnie budować i umacniać suwerenne państwo polskie.

13:02 Zgromadzeń publicznych w Warszawie jest dziś zresztą znacznie więcej. Na mapie wygląda to tak:

12:54 Kończą się oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego. Po godz. 13 ruszy prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej". Później - o godz. 15 - na rondzie Dmowskiego rozpocznie się Marsz Niepodległości 2014. Oba te wydarzenia będziemy relacjonować na żywo w serwisie PolskaTimes.pl Zaczynamy!

Źródło: TVP/x-news

***

Razem dla Niepodległej 2014

Organizowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego marsz Razem dla Niepodległej odbędzie się po raz trzeci. Rozpocznie się o godz. 13.15 i - podobnie jak w latach ubiegłych - jego trasa będzie wiodła ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi.

Bronisław Komorowski złoży wieńce przy pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (przy kościele Wizytek na Krakowskim Przedmieściu), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w Parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

W paradzie udział weźmie wojsko, obecne też będą grupy rekonstrukcyjne. Atrakcją będzie prezentacja sprowadzonego do Polski w 1935 r. dla marszałka Józefa Piłsudskiego cadillaca Fleetwood Special 355D. Auto wojnę spędziło w Rumunii. Sprowadzony do kraju w 1946 r. pojazd transportował dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po wycofaniu go z użytkowania, pojazd niszczał. Wyposażenie auta zostało rozkradzione, pojazd utracił silnik, zegary, tapicerkę. Funkcjonariusze UB wykorzystywali go jako strzelnicę, wypróbowując w ten sposób jego kuloodporność. O godz. 14.15 odrestaurowany cadillac wyruszy z Belwederu i Traktem Królewskim przejedzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego.

Marsz Niepodległości 2014

Drugi przemarsz ulicami Warszawy organizuje 11 listopada Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych. Marsz Niepodległości 2014 rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta, natomiast po raz pierwszy w swojej historii zakończy się po praskiej stronie Warszawy, na Kamionku. Jego uczestnicy dotrą tam przez Most Poniatowskiego.


Fot. marszniepodleglosci.pl/materiały prasowe

Miejsce zakończenia marszu wybrano nieprzypadkowo: Dmowski urodził się właśnie w Kamionku (wówczas poza granicami Warszawy). Na skarpie Jeziora Kamionkowskiego znajduje się dziś głaz z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Marsz Niepodległości 2014 odbędzie się pod hasłem "Armia patriotów" i ominie miejsca, w których w roku ubiegłym doszło do burd - plac Zbawiciela, gdzie stoi instalacja "Tęcza", a także ambasadę Rosji.

Będą inne manifestacje?

Stołeczny ratusz nie informuje, czy poza prezydenckim marszem "Razem dla Niepodległej" i Marszem Niepodległości 11 listopada odbędą się inne zgromadzenia publiczne. Jak powiedziała Magdalena Łań z biura prasowego urzędu miasta, czas na ich rejestrację mija w czwartek o godz. 16. Dodała, że o wszystkich zgłoszeniach ratusz poinformuje w piątek na konferencji prasowej.

Relacja na żywo z wszystkich tych wydarzeń 11 listopada w serwisie PolskaTimes.pl Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
dostaja medale (tajne, do okazania po uprzednim sprawdzeniu znaczka pod klapa marynarki) oraz nowe kominiarki z mundurowni.
Wróć na i.pl Portal i.pl