Marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego w Warszawie. Udział biorą politycy PiS

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
PAP/Leszek Szymański
Spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, ruszył marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego. W wydarzeniu udział bierze prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz politycy tej partii.

Spis treści

Marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego

Uczestniczy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty, m.in. z napisami: „Zawsze wierni, Bóg, Honor, Ojczyzna”, „1000 lat Królestwa Polskiego”, czy „Uwolnić więźnia politycznego Dariusza Mateckiego”. Są też transparenty wyrażające poparcie dla popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, który także bierze udział w marszu. Wśród zgromadzonych słychać okrzyki: „Bóg, honor i ojczyzna” czy „Tu jest Polska, nie Bruksela”. Niektórzy z uczestników marszu są ubrani w stroje ludowe.

Próba pobicia rekordu w tańcu poloneza

Marsz poprzedziła dziękczynna Msza święta za 1000 lat Królestwa Polskiego w kościele pw. Świętego Krzyża oraz próba w biciu rekordu tańca poloneza, który poprowadził Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy nad obchodami Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski.

Organizatorzy podkreślali, że polonez jest „symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie”. W komitecie organizacyjnym marszu zasiadają prof. Andrzej Nowak, europoseł Patryk Jaki (PiS) i były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Na marsz zapraszał Kaczyński

Do udziału w marszu już pod koniec marca zachęcał Jarosław Kaczyński.

„Wzywam wszystkich patriotów do udziału w marszu z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego czyli symboli woli, suwerenności i siły polskiego ducha. Jest dziś wiele powodów, aby zademonstrować, że my - ludzie kochający Polskę - tu jesteśmy” – napisał wówczas prezes PiS na platformie X.

Organizatorzy podkreślają, że „tysiąclecie koronacji króla Polski to wyjątkowa idea, która pozwala nam spojrzeć wstecz na bogatą historię naszego narodu”.

„Koronacja pierwszego króla, Bolesława Chrobrego, w 1025 roku była momentem przełomowym – symbolem suwerenności i dumy. Obchody takiego wydarzenia to nie tylko okazja do świętowania. To piękny sposób na budowanie wspólnoty i wzmacnianie tożsamości narodowej” – czytamy na stronie organizatora.



Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl