Martin Amis urodził się 25 sierpnia 1949 roku w Oksfordzie. Jego ojciec Kingsley także był pisarzem. Ukończył Exeter College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Pierwszą książkę wydał w wieku 24 lat. Nosiła tytuł „The Rachel Papers”.
Przez kolejne dekady wydawał książki, takie jak np. „Money” w 1984 roku, „London Fields” w 1989, „Strzałka czasu” w 1991 roku, czy „Strefa zainteresowania” z 2014 roku. Te dwie ostatnie pozycje opowiadały o czasach Holokaustu. Amis napisał także „Drugi plan”. To zbiór esejów oraz opowiadań o zamachu 11 września 2001 na World Trade Center.
Penguin Books pożegnało artystę następującym oświadczeniem: „Amis pozostawił ogromne dziedzictwo i niezatarty ślad w brytyjskim krajobrazie kulturowym i będzie nam go bardzo brakować”.
Martin Amis nie żyje. Pisarz był nominowany do wielu nagród. Zostawił żonę i gromadkę dzieci
Telewizja CNN i New York Times dowiadując się o śmierci pisarza, skontaktowały się z jego żoną, którą była Isabel Fonseca, także pisarka. To właśnie żona powiedziała, że jej mąż przegrał walkę z nowotworem przełyku. Amis pozostawił żonę i piątkę dzieci: Louisa, Jacoba, Fernandę, Clio i Delilah.
„Dla tak wielu ludzi z mojego pokolenia Martin Amis był tym jedynym: najfajniejszym, najzabawniejszym, najbardziej cytowanym, najpiękniejszym pisarzem na brytyjskim firmamencie literackim” – powiedział jego były redaktor, Dan Franklin.
„Jego wydawnictwo zapamiętało go jako »powieściopisarza, eseistę, pamiętnikarza, krytyka i stylistę, który przez 40 lat rządził światem wydawniczym w Wielkiej Brytanii« – powiedział dalej.
Zmarły pisarz był nagrodzony statuetką „James Tait Black Memorial Prize”. Wszystko przez pamiętnik „Experience”. Twórczość Amisa była dwukrotnie nominowana do Nagrody Bookera oraz do „Time's Arrow”.
Według Penguin Book dzieła pisarza „słynęły z mrocznej, ironicznej satyry i pomysłowości”.
„Trudno wyobrazić sobie świat bez Martina Amisa” – powiedział redaktor, Michal Shavit.
„Był królem – niezwykły stylista, super fajny, błyskotliwy, erudycyjny i nieustraszony pisarz oraz naprawdę wspaniały człowiek”.
Źródło: CNN/ Penguin Books
