Spis treści
Odwołanie od wyniku egzaminu. Czy warto?
Po ogłoszeniu wyników egzaminu ósmoklasisty, a później matur, w internecie nie brakuje zapytań o to, czy warto odwoływać się od wyniku egzaminu. Uczniowie dzielą się swoimi historiami. Jednej osobie zabrakło punktu, by zdać maturę z matematyki. Innej dwóch punktów z języka angielskiego. Ktoś rozważa, czy odwołać się od wyniku matury z polskiego, w momencie, gdy egzaminator znalazł w pracy błąd kardynalny.
Nauczyciele zachęcają, by od wyników egzaminów się odwoływać, bo „egzaminator też człowiek”, a historia znała już przypadki, w których uczniowi przyznano 19 proc., zamiast 90. Uczniowie chętnie więc decydują się na taką procedurę. Mają świadomość, że walczą o stawkę, jaką jest dostanie się do wybranej szkoły średniej w wyjątkowo licznej rekrutacji – w przypadku ósmoklasistów oraz przyjęcie na studia – jeżeli chodzi o maturzystów.
Odwołania od egzaminów okiem uczniów. „Miałam źle sprawdzoną pracę”
Przy odwoływaniu się od wyniku egzaminu znaczenie ma kolejność zgłoszeń. Im szybciej się taką chęć wyrazi, tym prędzej wyznaczony zostanie termin, kiedy uczeń będzie mógł przejrzeć swoją pracę. Uczniowie w internecie dzielą się swoimi wrażeniami związanymi z odwołaniami od egzaminów:
- Kiedy wam wyznaczyli termin wglądu? Mi dopiero na 27 lipca;
- Ja rok temu poszłam na wgląd egzaminu z rozszerzenia i miałam źle sprawdzoną pracę. Poprawili, ale za późno się odwołałam;
- Na takim odwołaniu wchodzi się do sali, masz kartkę i czerwony długopis do notatek. Dostajesz arkusz z odpowiedziami, możesz sprawdzać, notować uwagi i robić zdjęcia.
Nie brakuje też ofert specjalistów, którzy chcą pomóc przy pisaniu odwołań od egzaminów. Przy wysyłaniu wniosku trzeba zamieścić odpowiednią argumentację i to właśnie ona – szczególnie w przypadku zadań otwartych, np. z języka polskiego – może być decydująca przy decyzji OKE.
OKE mówi o liczbie odwołań od wyniku matury i egzaminu ósmoklasisty
Dziś o odwołaniach od egzaminów mówi się chętnie i zachęca się uczniów, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, by wysyłali odwołania. Zapytaliśmy w Okręgowych Komisjach Egzaminacyjnych, czy w tym roku liczba wniosków o wgląd w pracę, a więc pierwszy etap procedury odwołania się od wyniku egzaminu jest większa niż w latach ubiegłych.
OKE w Krakowie odpowiedziało nam, że obecnie niemożliwe jest jeszcze oszacowanie liczby odwołań od egzaminów w stosunku do lat ubiegłych.
– Wnioski o wgląd można składać przez okres pół roku od publikacji wyników, co oznacza, że nadal mogą napływać nowe wnioski. W związku z tym nie jest jeszcze możliwe dokładne porównanie liczby wniosków z poprzednimi latami – przekazała Dorota Hrapkowicz, asystentka dyrektora w OKE Kraków.
Wstępne informacje dotyczące liczby odwołań od egzaminów ósmoklasisty i maturalnego podały nam z kolei OKE Jaworzono, OKE Poznań oraz OKE Warszawa. Wzrost liczby wniosków o wgląd pracy komisje zaobserwowały w przypadku egzaminu ósmoklasisty, jednak jak przekazano, może on być spowodowany większą liczbą osób przystępujących w tym roku do tego egzaminu.
– Liczba zadających, którzy złożyli wnioski o wgląd do prac po egzaminie ósmoklasisty, jest proporcjonalna do populacji uczniów, którzy przystąpili do tego egzaminu w roku 2022 i 2023 – poinformowała Ewa Przybyło z OKE w Jaworznie.
Dodała także, że do 10 lipca do komisji wpłynęło 690 wniosków o wgląd prac egzaminacyjnych po egzaminie ósmoklasisty oraz 1350 wniosków od maturzystów.
Marcin Jakubowski, wicedyrektor OKE w Poznaniu przekazał, że „liczba osób zainteresowanych wglądami jest nieco większa niż w roku ubiegłym”. Dokładne statystyki nie są jednak prowadzone.
– Zainteresowanie wglądami jest zawsze powiązane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych lub na uczelnie wyższe – zaznaczył wicedyrektor komisji, dodając, że w tym roku osób kończących klasę ósmą było wyjątkowo dużo. – Z naszych obserwacji wynika także, że spora liczba osób, która wnioskuje o wgląd, a potem się na nim nie pojawia, blokuje miejsce tym, którzy są naprawdę zainteresowani.
A jak sytuacja wyglądała w stolicy?
– Komisja nie prowadzi bieżącej szczegółowej statystki w tym zakresie – przekazał nam Krzysztof Lodziński, wicedyrektor OKE w Warszawie. – Niemniej z planowanych wglądów do prac na poszczególne dni wynika, że liczba wniosków o wgląd do egzaminu maturalnego jest na bardzo zbliżonym poziomie do roku ubiegłego. Natomiast w przypadku egzaminu ósmoklasisty w stosunku do roku ubiegłego obserwujemy nieznaczny wzrost, którego spodziewaliśmy się ze względu na zwiększoną liczbę uczniów.
Odwołanie od wyniku matury krok po kroku. Nie zgadzasz się z...
Odwołania od wyników egzaminu można składać przez pół roku od ich ogłoszenia. Procedura jest trzyetapowa. Najpierw wysyła się wniosek o wgląd sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, później w wyznaczonym przez OKE terminie udaje się na wgląd pracy, w trakcie którego można robić zdjęcia swojej pracy i notatki. Następnie wysyła się wniosek o weryfikację sumy punktów z odpowiednią argumentacją.
W momencie, gdy punkty jednak nie zostaną przyznane, uczeń może jeszcze odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Ta decyzja jest ostateczna.
