Mateusz Cierniak wygrał SGP2 w Gorzowie. Jest blisko kolejnego złota

Jarosław Miłkowski
Turniej SGP2 odbył się w Gorzowie po raz pierwszy.
Turniej SGP2 odbył się w Gorzowie po raz pierwszy. Bogusław Sacharczuk
Mijał rywali jak tyczki, wygrał wszystkie wyścigi, a do tego pobił rekord gorzowskiego toru. Mateusz Cierniak, żużlowiec Platinum Motoru Lublin, został zwycięzcą 2. rundy SGP2 rozegranej w Gorzowie.

Zawody rozpoczęły się z prawie dwugodzinnym opóźnieniem. W noc poprzedzającą turniej SGP2 przez Gorzów przeszła burza i obfite opady deszczu. Padało także kilka godzin przed planowaną godziną rozpoczęcia zawodów. I choć tor w tym czasie był przykryty plandeką, nasiąkł jednak wodą. Jego przygotowanie zajęło ponad trzy godziny. A i tak nie udało się go przygotować tak, by nie sprawiał on problemów części z najlepszych młodzieżowców świata. Był jednak bardzo przyczepny, dzięki czemu można było na nim jeździć bardzo szybko. Już w IV wyścigu broniący tytułu mistrza świata Mateusz Cierniak pobił 11-letni rekord toru Nielsa-Kristiana Iversena. Cztery okrążenia gorzowskiego toru pokonał w czasie 57,84 sek., czyli o 0,16 sek. szybciej niż jeżdżący przez kilka lat w Stali Gorzów Duńczyk.

Mateusz Cierniak zresztą dzielił i rządził na gorzowskim torze. A to, co zrobił w biegu XIII można będzie oglądać bez końca. Po przegranym starcie przeszedł z czwartej pozycji na pierwszą na dystansie zaledwie około 100 metrów. Do półfinału wjechał z kompletem punktów. W swoim półfinale też nie znalazł pogromcy. A w finale, choć przegrał start z Emilem Breumem, to dopadł go na przedostatnim wirażu. Wygrał drugi turniej z rzędu i pozostaje liderem SGP2.

Wyniki 2. rundy SGP 2 Gorzowie

1. Mateusz Cierniak (Polska) – 21 (3, 3, 3, 3, 3, 3, 3)
2. Keynan Rew (Australia) – 15 (2, 1, 3, 3, 1, 3, 2)
3. Emil Breum (Dania) – 16 (3, 2, 3, 2, 3, 2, 1)
4. Casper Henriksson (Szwecja) – 12 (3, 0, 2, 2, 3, 2, 0)
5. Bartłomiej Kowalski (Polska) – 9 (1, 2, 3, 1, 2)
6. Norick Bloedorn (Niemcy) – 9 (3, 2, 1, 1, 2)
7. Philip Hellstroem-Baengs (Szwecja) – 11 (2, 3, 2, 3, 1)
8. Damian Ratajczak (Polska) – 9 (0, 1, 2, 3, 3)
9. Mathias Pollestad (Norwegia) – 8 (2, 3, 1, 0, 2)
10. Oskar Paluch (Polska) – 7 (0, 2, 2, 1, 2)
11. Francis Gusts (Łotwa) – 5 (1, 3, 0, 0, 1)
12. Nicolai Heiselberg (Dania) – 5 (1, 1, 1, 1, 1)
13. Esben Hjerrild (Dania) – 4 (0, 1, 1, 2, 0)
14. Anze Grmek (Słowenia) – 3 (1, 0, 0, 2, 0)
15. Petr Chlupac (Czechy) – 2 (2, 0, 0, 0, 0)
16. Gustav Grahn (Szwecja) – 0 (u, 0, 0, 0, 0)
Wiktor Przyjemski (Polska)
Mateusz Bartkowiak (Polska)

BIEG PO BIEGU:
I Breum (60,02), Pollestad, Kowalski, Hjerrild
II Bloedorn (59,24), Rew, Heiselberg, Ratajczak
III Henriksson (59,85), Chlupac, Grmek, Grahn (u)

Klasyfikacja po dwóch turniejach:
1. Cierniak 40, 2. Kowalski 30, 3. Rew 30, 4. Breum 26, 5. Ratajczak 25, 6. Pollestad 22, 7. Hellstroem-Baengs 17, 8. Bloedorn 17, 9. Henriksson 15, 10. Grahn 12, 11. Hjerrild 12, 12. Heiselberg 10, 13. Rowe 9, 14. Paluch 7, 15. Gusts 6, 16. Chlupac 5, 17. Grmek 5, 18. Klima 4.

W 2014 roku żużlowiec Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik dokonał historycznego wyczynu i został najmłodszym zwycięzcą turnieju z cyklu Grand Prix. Miał wtedy tylko 19 lat, gdy jechał po triumf na gorzowskim torze. To był początek wielkiej międzynarodowej kariery Bartosza Zmarzlika, który w sezonach 2019 i 2020 sięgnął po tytuły mistrza świata. Zobaczcie w naszej GALERII zdjęć zwycięstwo Bartosza Zmarzlika z 2014 roku >>>>POLECAMY: Bartosz Zmarzlik mistrzem świata 2019 [GALERIA]POLECAMY: Pamiętacie Oliwię Brówkę? Pierwszą Miss Startu z FalubazuPOLECAMY: Piękne dziewczyny z grupy SEC Girls towarzyszą żużlowcom

Żużel. Grand Prix w Gorzowie. Pamiętacie pierwszy triumf Bar...