Wizyta Mateusza Morawieckiego w bazie wojskowej USA
Mateusz Morawiecki odwiedził w środę w Poznaniu Camp Kościuszko – bazę wojskową, w której od 2020 r. mieści się wysunięte dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a także pierwszy stały garnizon tych wojsk w Polsce.
- Jest to kolejna, 11. lokalizacja amerykańska w Polsce. Świadczy to o bardzo mocno postępującej współpracy pomiędzy naszymi armiami. Dla mnie jest symbolem, że nazywamy to miejsce +Camp Kościuszko+ imieniem bohatera naszej niepodległości, ale także niepodległości USA - mówił premier.
Patron bazy w Polsce był odpowiedzialny m.in. za insurekcję kościuszkowską, a w Stanach Zjednoczonych walczył o niepodległość USA, chociażby w bitwie pod Saratogą.
Premier o współpracy polsko-amerykańskiej
Zwrócił przy tym uwagę, że agresja Rosji stworzyła nowe niebezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
- I to, że razem walczymy o to, aby przywrócić pokój, aby przywrócić stabilność (...) jest dla mnie rzeczą absolutnie fundamentalną. Dziękuję naszym sojusznikom amerykańskim za to, że dotrzymują słowa - mówił premier.
Na Twitterze premier dodał, że "współpraca i koordynacja pomiędzy Wojskiem Polskim a armią USA postępują. Wspólnie kładziemy nacisk na interoperacyjność i zdolność do szybkiego przerzucania wojsk tam, gdzie występuje zagrożenie".
- Polska nie jest już tylko biorcą bezpieczeństwa - jest jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie i wydajemy na zbrojenia aż 4% PKB. Pokazujemy naszą siłę i determinację oraz to, że za słowami rządu Prawa i Sprawiedliwości idą czyny! - dodał.
Dalej szef polskiego rządu odniósł się do działań Polski i Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na rosyjskie zagrożenie.
- Rosja stworzyła nowe zagrożenia dla sojuszu, na które Polska i Stany Zjednoczone wspólnie odpowiadają - zgodnie z hasłem V garnizonu - „it will be done”! Dziękuję naszym amerykańskim przyjaciołom, że dotrzymują słowa i wzmacniają swoją obecność w Polsce i na wschodniej flance NATO - zakończył wpis Morawiecki.

lena
Źródło: