- Mamy wspólne bieżące problemy. Dużo dziś mówiliśmy o wymiarze wyszehradzkim - Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i Unii Europejskiej, która daje UE stabilny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo i mocno proeuropejską postawę. My nie stawiamy spoistości Europy pod znakiem zapytania. Wierzymy w wartości europejskie i chcemy je razem budować. Dużo rozmawialiśmy o tematach gospodarczych, energetycznych, gazowych. Zbliża się okres negocjacji wieloletnich ram finansowych i Polska i Węgry stoją na podobnym stanowisku i w ogromnym stopniu chcemy je prezentować wspólnie - mówił Mateusz Morawiecki.
Premier dodał, że Polska i Węgry stoją na identycznym stanowisku w sprawie migracji.
- W pełni zgadzamy się z tym podejściem do migracji, do uchodźców i oczywiście utrzymujemy nasze stanowisko. Przede wszystkim państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują, a kogo nie. Kraje Europy Środkowej robią bardzo dużo dla złagodzenia napięć na wschodniej flance Europy - powiedział.
- Zaprosiłem Viktora Orbana na stulecie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Byłoby nam niezmiernie miło naszych węgierskich bratanków gościć podczas kluczowych dla nas uroczystości. Wierzę w to, że dwa podobnie myślące narody, jakimi jesteśmy, mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy - dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Plan podróży Mateusza Morawieckiego. Premier odwiedzi Budapeszt, Brukselę i Davos
Premier Viktor Orban stwierdził z kolei, że 2018 rok będzie bardzo ważny dla całej Europy.
- Miniony okres pokazał wszystkim, co jest dobre i działa w UE, a co nie jest dobre i nie działa. Ostatnie lata pokazały też, że modele gospodarcze w środkowej Europie, m.in. w Polsce i na Węgrzech dobrze funkcjonują. My jesteśmy motorem Unii Europejskiej, to nasz region najszybciej rozwija się w UE. W UE nie działa polityka migracyjna. O tym też rozmawialiśmy z panem premierem. Mieszkańcy UE nie chcą takiej migracji, ale narzuca im się to. Stanowisko węgierskie jest takie, że trzeba dalej powstrzymywać migrację, a pomoc nieść tam, gdzie jest potrzebna - mówił.
- Nasze kraje mają swoje wizje co do przyszłości UE. Chcemy silnej Europy, ale to możemy osiągnać tylko wtedy, kiedy państwa członkowskie będą silne i mocne. Chcielibyśmy, żeby Europa pozostawała europejska. Trzeba umocnić rodziny, umocnić chrześcijańskie korzenie Europy. Rozmawialiśmy też o konkretnych kwestiach gospodarczych. Mamy wielkie możliwości współpracy gospodarczej między naszymi krajami. Bardzo ważne jest, by zostały wybudowane połączenia energetyczne i drogowe między naszymi krajami, ogólnie w Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatnich latach za mało było takich działań - dodał.
Premier Orban stwierdził też, że "polsko-węgierska przyjaźń przetrwa następne lata i będzie fundamentem dla naszych krajów".