- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią koronawirusa. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił, że „droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki”. - Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte koronawirusem zostaną objęte naszym programem wsparcia – zapewniał.
Morawiecki podkreślił, że po pierwsze dla branż gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej - w listopadzie nastąpi zwolnienie ze składek ZUS za listopad oraz wdrożenie postojowego z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach.
- Wprowadzamy bezzwrotne dotacje dla tych małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą. Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów – wyliczał premier.
Morawiecki wyjawił, że wartość rządowego wsparcia to ponad 1,8 mld zł, a według niektórych szacunków może to być ponad 2 mld zł. - Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące – mówił. - Te elementy wsparcie mają służyć temu, żeby przedsiębiorcy mogli się do tego arcytrudnego czasu dostosować. Prócz tego dostępne będą długoterminowe pożyczki gwarancje dla tych chcących korzystać z programów inwestycyjnych – dodał premier.
Gowin: Przygotowaliśmy katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń biurokratycznych
- Zaproponowaliśmy katalog rozwiązań, które spełniają najważniejsze, podstawowe postulaty tych branż. Rada Ministrów w tym projekcie ustawy zostaje wyposażona w prawo przedłużania tych rozwiązań na kolejne miesiące – tłumaczył obecny na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Jak dodał, projekt ustawy, który został zgłoszony pod dzisiejsze obrady Sejmu, zawiera „katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń biurokratycznych”.
Kościński: Bez oferowanej pomocy polska byłaby w długoletniej stagnacji
- Potrzebna jest chirurgiczna precyzja, żeby pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Zwróciliśmy się w sierpniu o nowelizację budżetu na ten rok, co pozwoli nam na zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej – tłumaczył z kolei minister finansów Tadeusz Kościński.
Minister zapewniał, że będziemy mieli „najłpytszą recesję i dynamika wzrostu w 2021 i 2022 będzie najszybsza w całej Unii Europejskiej”. - Bez oferowanej pomocy polska byłaby w długoletniej stagnacji – tłumaczył.
