
Ukraińska Matka Ojczyzna odetnie się od ZSRR
Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy poinformowało o rozpoczęciu działań związanych ze zmianą w pomniku Matki Ojczyzny, który znajduje się w Kijowie w dzielnicy Peczersk i jest częścią Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej.
"Nadszedł ten dzień! 13 lipca o godzinie 13:00 w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy w czasie II wojny światowej odbędzie się odprawa poświęcona realizacji zakrojonego na szeroką skalę projektu MPIK „Trójząb Ojczyzny”, którego celem jest zastąpienie herbu ZSRR na tarczy pomnika "Ojczyzna" herbem Ukrainy" - napisało ministerstwo na Twitterze.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Komunikat został wzbogacony o wideo, na którym widać, jak obecnie wygląda pomnik, oraz jakie zmiany w nim zajdą. Nagranie zostało opatrzone wzniosłym komentarzem, odnoszącym się do obecnej sytuacji i wojny z Rosją.
"Na wzgórzach peczerskich stoi „matka” o dumnej, spokojnej twarzy, patrząca na wschód, w stronę wroga. Z prosto uniesionym mieczem nie wykonuje zamachu, tylko pokazuje, że jest silna, a tarcza świadczy o jej gotowości do obrony Ukrainy. Tarcza, która pozbędzie się sowieckiego piętna" - wybrzmiewa lektor.
Resort zaznaczył, że czekano na ten moment od dnia odzyskania przez Ukrainę niepodległości i wreszcie są gotowi do realizacji pomysłu.
"Państwowe i kulturalne postaci wielokrotnie podnosiły kwestię zastąpienia symbolu zniewolenia symbolem naszej państwowości. Z dumą to realizujemy" - dodało Ministerstwo Kultury.
Monumentalny pomnik na cześć bohaterów ZSRR
Monumentalny posąg został wykonany ze stali nierdzewnej i ma 62 metry wysokości, znajdując się na głównym budynku muzeum. Cała konstrukcja ma natomiast 102 metry i waży 560 ton. Miecz Matki ma długość 16 metrów, a tarcza wymiary 13 na 8 metrów.
Budowa ruszyła w 1978 roku i trwała przez trzy lata. Początkowo zaprojektowany był przez Jewgienija Wuczeticza, ale po jego śmierci w 1974 roku projekt kontynuował Wasyl Borodaj, a jego modelem była Hałyna Kalczenko - córka premiera Nikifora Kalczenki.
W sali pamiątkowej muzeum znajdują się marmurowe tablice z wyrytymi nazwiskami ponad 11 600 żołnierzy i ponad 200 robotników Frontu Krajowego, uhonorowanych w czasie wojny tytułem "Bohatera Związku Radzieckiego i Bohatera Pracy Socjalistycznej".
Ukraińska walka z dekomunizacją
W kwietniu 2015 roku parlament Ukrainy zdelegalizował sowieckie i komunistyczne symbole, nazwy ulic i pomniki w ramach dekomunizacji Ukrainy, ale pomniki II wojny światowej są wyłączone z tych przepisów.
Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz stwierdził w lutym 2018 roku, że sowiecki sierp i młot z tarczy pomnika powinien zostać usunięty zgodnie z ustawami dekomunizacyjnymi kraju i zastąpiony ukraińskim trójzębem.
Trójząb znajduje się na herbie Ukrainy - żółty trójząb na niebieskiej tarczy - i został oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Jest symbolem władców plemion i został przyjęty przez Rusów, stając się herbem książąt ruskich. Pierwowzorem natomiast jest symbol Rurykowiczów.
Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo "wolność".
mm