Matura 2015
MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura 2015 PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE:
MATURA 2015 NIEMIECKI - AKTUALIZACJA GODZ. 18:00:
Matura z niemieckiego i problemy ze sprzętem. Na zgłoszenie zażaleń do OKE są dwa dni
Ponad dwa tysiące uczniów zdawało egzamin maturalny z języka niemieckiego. Z sal wyszli z mieszanymi uczuciami. - Poszło mi średnio, niektórych zdań nie rozumiałem - opowiada Dariusz Smyczek, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. I jak dodaje, jedyne, co go zaskoczyło na egzaminie to ... zacinający się odtwarzacz. Do takiej sytuacji nie powinno dojść. Dlatego jeśli uczniowie zdecydowaliby się poinformować Okręgową Komisję Egzaminacyjną o problemie ze sprzętem, ta sprawdziłaby czy nie miało to wpływu na przebieg egzaminu. Na zgłoszenie mają dwa dni.
- Do tej pory nie wpłynęły do nas oficjalne zażalenia na przebieg egzaminów ustnych - mówi Roman Dziedzic, szef OKE w Jaworznie. - Jedynie zadzwonił uczeń, który nie zdał egzaminu ustnego z języka obcego. Twierdził, że przez hałas dobiegający z ulicy.
(KD, A. Kwaśniewska)
MATURA 2015 NIEMIECKI PODSTAWOWY + ROZSZERZONY ARKUSZE CKE:
O godz. 9.00 we wtorek rozpocznie się matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. O godz. 14:00 maturzyści zmierzą się z poziomem rozszerzonym.
MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKIE POZIOM PODSTAWOWY i ROZSZERZONY - ARKUSZE:
ARKUSZE Z MATURY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM i ROZSZERZONYM:
**MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZ (WERSJA C) - Formuła do 2014 "stara matura"
**MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZ (WERSJA A) - Formuła od 2015 "nowa matura"
**MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ CZĘŚĆ 1 - Formuła do 2014 "stara matura"
MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ CZĘŚĆ 2 (WERSJA C) - Formuła do 2014 "stara matura"
MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ CZĘŚĆ 2 (WERSJA C) + TRANSKRYPCJA - Formuła do 2014 "stara matura"**
**MATURA 2015 JĘZYK NIEMIECKI POZIOM ROZSZERZONY - ARKUSZ (WERSJA A) - Formuła od 2015 "nowa matura"
Kalendarz matur 2015
Egzaminy zakończą się dopiero 29 maja. Oto kalendarz matur na najbliższe dni:
12 maja, wtorek: godz. 9 - język niemiecki, poziom podstawowy, godz. 14 - język niemiecki, poziom rozszerzony i dla klas dwujęzycznych.
13 maja, środa: godz. 9 - geografia, poziom podstawowy i rozszerzony, godz. 14 - historia muzyki, poziom podstawowy i rozszerzony.
14 maja, czwartek: godz. 9 - język rosyjski , poziom podstawowy, godz. 14 - język rosyjski, poziom podstawowy i dla klas dwujęzycznych.
15 maja, piątek: godz. 9 - chemia, poziom podstawowy i rozszerzony, godz. 14 - historia sztuki, poziom podstawowy i rozszerzony.
Harmonogram egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym: część pisemna - wtorek, 25 sierpnia, godz. 9, część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) - od 24 do 28 sierpnia.
MATURA 2015 - NOWE ZASADY
W tym roku licealiści jako pierwsi zdają maturę na nowych zasadach. Eksperci oceniają, że zmiany poszły w dobrym kierunku.
Koniec nauki na pamięć, wykorzystanie umiejętności przeprowadzenia dowodu, logicznego myślenia oraz argumentowania. Nowa matura, którą w tym roku jako pierwsi zdają uczniowie liceów, ma sprawdzać te zdolności. Zdaniem ekspertów, tak się dzieje - zmiany poszły w dobrym kierunku.
- Uczniowie zdający język polski mieli przed sobą trudne zadanie - uważa prof. Ewa Jaskółowa, kierownik Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, która współtworzyła nową podstawę programową w szkołach średnich.
Licealiści musieli odwołać się do "Lalki" Bolesława Prusa. Dodatkowo w swojej pamięci powinni znaleźć inne teksty, które poruszałyby problem ludzkich losów i potwierdzały przyjęte przez ucznia stanowisko. Drugi temat, jaki pojawił się na maturze, to interpretacja zupełnie nieznanego uczniom wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".
- Tematy były tak dobrane, że matura była sprawdzianem dla sposobu myślenia - komentuje profesor Jaskółowa i zaznacza, że równie ważne, co nowa forma pytań, jest odejście od zastosowania tzw. klucza interpretacyjnego przy sprawdzaniu prac.
- Oceniany będzie tok rozumowania, sposób argumentowania, logika myślenia czy dobór tekstów, które przywoła maturzysta - wymienia prof. Jaskółowa. I jak dodaje, uczeń zyskał więcej swobody na egzaminie. Jej zdaniem maturzyści nie powinni bać się egzaminu ustnego z języka polskiego. Tam zmiana jest największa. Prezentację, którą maturzyści przygotowywali przez cały rok szkolny (w rzeczywistości, niestety, często kupowali gotowe prace), zastąpiło losowanie jednego pytania.
- Egzamin ma pokazać, czy uczeń potrafi uruchomić wiedzę, którą wyniósł ze szkoły, zadanie będzie dotyczyło zinterpretowania obrazu czy tekstu literackiego. Nikt nie będzie od abiturientów oczekiwał dogłębnej wiedzy z zakresu historii sztuki, a umiejętności zbudowania logicznej 10-minutowej wypowiedzi - wyjaśnia prof. Jaskółowa.
Także Tomasz Szymczyk, nauczyciel matematyki z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, który w swojej 40-letniej karierze był opiekunem ponad 70 olimpijczyków (tylko w tym roku szkolnym jest ich 6), przyznaje, że zmiany na poziomie rozszerzonym egzaminu maturalnego z matematyki idą w dobrym kierunku.
- Zadaniem szkoły jest nauka logicznego myślenia, nowa forma w jakimś zakresie sprawdza tę umiejętność - mówi.
*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku