Matura 2018. Dziś język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Język polski - poziom podstawowy to jeden z czterech obowiązkowych egzaminów pisemnych, które w tym roku zdawać będą maturzyści. Ten egzamin odbędzie się 4 maja. Znajdziesz tu arkusze CKE z ubiegłego roku. Zobacz, co wcześniej było na maturze z polskiego.
Zadania na maturze z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Nie ograniczają się do sprawdzania umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, ale służą rozpoznaniu poziomu umiejętności analizy tekstu i jego przekształceń, a także świadomości językowej. Zadania sprawdzają znajomość utworów literackich.
Tu znajdziesz arkusze z poprzedniego roku. Sprawdź, co wcześniej było na maturze z polskiego.
Matura 2018 pełni trzy zasadnicze funkcje:
- Wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań programowych w zakresie przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów.
- Stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz w części ustnej (bez określania poziomu).
- Zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.
Wszystkie zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania wymienione dla każdego przedmiotu w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Jest to dokument, który określa zakres wiadomości i umiejętności, które z jednej strony muszą zostać uwzględnione w procesie kształcenia, z drugiej zaś są sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych.
Matura 2018. Przesądy maturalne. Jak zdać maturę? [przegląd]
Matura z polskiego na poziomie podstawowym to egzamin, do którego podejść muszą wszyscy maturzyści. Sprawdziliśmy Twittera, aby zobaczyć, jakie nastroje panują wśród tegorocznych maturzystów. Oto kilka opinii na temat matura 2018 z języka polskiego.
- przez 4 lata się tyle nie uczyłem co dzisiaj
- Z polskiego jeszcze może jakoś pójdzie, ale matma
- Chciałabym aby trafił się jutro temat lub motyw który bardzo lubię i będę mogła się rozpisać
- jestem strasznie zestresowana. Tęsknie za tymi czasami, kiedy współczułam innym matury
- oby nie było tekstów literackich w wypracowaniu, a zamiast tego teksty kultury. życie byłoby łatwiejsze ok
Matura 2018 - harmonogram
![Matura 2018 - Polski. Odpowiedzi, arkusze CKE - 4.05.2018 [POZIOM PODSTAWOWY]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/a1/a3/5aeb5d161ea1d_p.jpg?1525374230)
Nie zdałeś. Co dalej?
Maturzysta, który nie zdał tylko jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Oświadczenie, że chce do niego przystąpić musi złożyć u dyrektorka swojej szkoły do 7 lipca.
Niezadowolony z wyników egzaminu uczeń powinien skorzystać z prawa wglądu do pracy maturalnej. Można z tego skorzystać przez najbliższe 6 miesięcy.
Jeśli uważamy, że egzaminator niewłaściwie ocenił naszą pracę, do dyrektora OKE możemy złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów. Jeśli po weryfikacji przekroczy się próg 30 proc. punktów, wydawane jest świadectwo dojrzałości. Jeśli maturzysta chciał poprawić swój wynik, pozytywna weryfikacja sumy punktów skutkuje anulowaniem dotychczasowego świadectwa dojrzałości i wydaniem nowego.
Absolwent, za pośrednictwem dyrektora OKE, może wnieść odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. To tegoroczna nowość. Odwołanie musi zawierać wskazanie zadań egzaminacyjnych, co do których absolwent nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów oraz uzasadnienie, że jego rozwiązanie jest prawidłowe.
Sesja poprawkowa. Harmonogram
Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 21 do 22 sierpnia.
Część pisemna (wszystkie przedmioty) – 21 sierpnia.
Sesja poprawkowa jest przeprowadzana dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej albo w części ustnej.