WYNIKI MATUR 2018 ONLINE: JAK SPRAWDZIĆ W INTERNECIE WYNIKI MATUR 2018
Nadszedł dzień, na który czekali tegoroczni maturzyści w całej Polsce, także w województwie śląskim. w nocy z 2 na 3 lipca, czyli z poniedziałku na wtorek, poznaliśmy wyniki matur 2018. Uczniowie mogą poznać wyniki w internecie bez wychodzenia z domu.
JAK SIĘ ODWOŁAĆ OD WYNIKU MATURY? SPRAWDŹ TUTAJ
WYNIKI MATUR 2018 NA STRONACH CKE POJAWIŁY SIĘ MIĘDZY GODZ. 00.00 A 2 W NOCY
Jak sprawdzić matury 2018 w internecie?
Tłumaczymy krok po kroku.
Wyniki egzaminu i świadectwa dojrzałości będą do odbioru w szkołach, w których uczniowie pisali egzaminy maturalne, od wtorku, 3 lipca. Godziny, w których można odebrać wyniki „na papierze” ustalane są indywidualnie przez dyrekcję każdej placówki.
Ale wyniki matur online możemy poznać już od północy 2/3 lipca. Wystarczy połączenie z internetem i specjalne dane do logowania, które były w lutym tego roku rozdawane maturzystom w każdej placówce. A jeśli takich danych ktoś z uczniów nie odebrał lub je zgubił - bez obaw, dyrektorzy szkół posiadają do nich ciągły dostęp i muszą przekazać je ponownie. Wystarczy zgłosić się do sekretariatu.
MATURA 2018: WYNIKI W INTERNECIE NA STRONACH OKE
Dokładnie o północy na stronach OKE np. www.oke.jaworzno.pl uruchomiony został serwis umożliwiający zdającym indywidualne zapoznanie się z wynikami matur online. Przy logowaniu obowiązują właśnie te dane przekazane przez dyrektorów szkół.
Studiując tutaj, zarobisz najwięcej na etacie TOP 10 uczelni
Oczywiście nie jest to wymogiem, więc ci, którzy mają na tyle cierpliwości, by spokojnie przespać noc i odebrać wyniki dopiero w szkołach, mogą to zrobić.
- Zdający, którzy zostali indywidualnie skierowani przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie na egzamin maturalny do innej szkoły w woj. śląskim, zgłaszają się po odbiór świadectwa dojrzałości (lub aneksu do świadectwa) do szkoły, w której przystąpili do egzaminu - podkreśla Robert Wanic, dyrektor OKE w Jaworznie.
EGZAMINY MATURALNE 2018: ARKUSZE I ODPOWIEDZI Z WSZYSTKICH PRZEDMIOTÓW
Wyniki egzaminów maturalnych: Gdy nie zdasz
Kiedy już odbierzemy wyniki matur 2018, musimy koniecznie pamiętać o kolejnych ważnych sprawach.
Po pierwsze: absolwenci, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych (oraz jednego dodatkowego - dla zdających nową maturę), a nie zdali tylko jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego, mają prawo do przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym. Część pisemna przypada wówczas na 21 sierpnia, czyli na wtorek, godz. 9.00. Z kolei część ustna będzie odbywać się w terminie 21-22 sierpnia, a harmonogram ustalają dyrektorzy poszczególnych szkół.
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym jest złożenie do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników, tj. do 10 lipca, odpowiedniego oświadczenia - mówi dyrektor Wanic. Oświadczenie można pobrać na stronie OKE.
Co istotne, egzamin w terminie poprawkowym nie jest liczony do opłaty jako kolejne podejście, więc nie podlega żadnej dodatkowej opłacie.
Druga sprawa dotyczy tych, którzy wybierają się na studia. Należy bowiem pamiętać o ważnych terminach związanych z rekrutacją i sposobach wpisywania wyników z egzaminów maturalnych.
Po wynikach egzaminów maturalnych rekrutacja na studia
Otóż rekrutacje ruszyły na uniwersytetach na początku czerwca, a wyniki są w większości placówek pobierane już automatycznie przez system. Jeśli jednak nie wyraziliśmy w szkole średniej zgody na przetwarzanie wyników w systemie, będziemy musieli wpisać je ręcznie.
Na to mamy czas w większości uniwersytetów do 8 lipca. Wyniki pierwszej tury rekrutacji przyszli studenci powinni poznać do końca lipca. Tych, którym nie uda się przy pierwszym rzucie, możemy uspokoić, że jeszcze w sierpniu i wrześniu prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.
warto wiedzieć
Gimnazjalisto, wybierz mądrze
6 lipca zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych gimnazjalistów do szkół ponadgimnazjalnych. Od tego dnia, do 12 lipca, trzeba złożyć w szkole oryginały wymaganych dokumentów. Aby umilić uczniom oczekiwanie, firma VULCAN, zajmująca się oświatą, opublikowała raport dotyczący ubiegłorocznych absolwentów gimnazjów. Wynika z niego, że gimnazjaliści w roku szkolnym 2016/2017 najczęściej wybierali licea ogólnokształcące (45 proc.) i technika (42 proc.). Jedynie 13 proc. absolwentów zdecydowało się kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. W przypadku kandydatów do techników i szkół branżowych istotny był także wybór kierunku kształcenia. W technikum królowały trzy kierunki: informatyka, profesjonalne żywienie i ekonomia, a najmniej osób wybierało kierunki związane z hotelarstwem. W szkołach branżowych najczęściej wybierano: mechanik samochodowy i kucharz. Najmniej osób przyciągnął zawód elektromechanika.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018