Tomasz Dębek
johaug therese
johaug therese Pawe£ Relikowski / Gazeta Wroc£Awska
Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie rozdano już pierwsze medale. Złoto w skiathlonie zdobyła Therese Johaug, której dopingowa przeszłość nadal budzi kontrowersje.

"Jak wspaniale! Pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich w Pekinie zdobyła zawodniczka skazana za dopingowe oszustwo" - napisał w mediach społecznościowych Duncan Mackay z portalu insidethegames.biz. W tekście wrócił on do 2016 r., kiedy to zawieszono Therese Johaug na 13 miesięcy za stosowanie niedozwolonych środków. Norweżka zażywała clostebol, steryd o działaniu anabolicznym. Później karę przedłużono jeszcze o kolejne pięć miesięcy, przez co Johaug nie wystartowała na igrzyskach w Pjongczangu.

Po przymusowej przerwie 34-latka wróciła w wielkim stylu. W biegu łączonym 7,5 km + 7,5 km nie dała rywalkom szans. Drugą na mecie Rosjankę Natalję Niepriajewą wyprzedziła o ponad pół minuty, trzecia była Teresa Stadlober z Austrii. Dla Johaug to pierwszy złoty medal olimpijski zdobyty w konkurencji indywidualnej. W 2010 roku w Vancouver była mistrzynią w sztafecie, w Soczi wywalczyła srebro i brąz.