Spis treści

Czy USA wycofa się z Syrii?
Według "FP" nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji o wycofaniu się, ale cztery źródła w departamentach obrony i stanu potwierdziły, że Biały Dom uważa misję za niepotrzebną i obecnie trwają żywe dyskusje w celu ustalenia, w jaki sposób i kiedy może nastąpić wycofanie wojsk.
Wskazano, że USA odgrywa bardzo ważną rolę w hamowaniu działań Państwa Islamskiego w północno-wschodniej części Syrii, głównie poprzez swoją współpracę z lokalnymi partnerami, takimi jak Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Sprawia to, że w około 20 prowizorycznych więzieniach przetrzymywanych jest 10 tysięcy sprawdzonych w boju wojowników Państwa Islamskiego. Dodatkowo pięć razy więcej kobiet i dzieci powiązanych z bojownikami przetrzymuje się w innych zabezpieczonych obozach.
"Podczas gdy żołnierzom amerykańskim i ich partnerom z SDF udaje się powstrzymać odrodzenie Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii, sytuacja jest znacznie bardziej niepokojąca na zachodzie – po drugiej stronie rzeki Eufrat, gdzie na papierze sprawuje kontrolę reżim syryjski" - przestrzega "FP".
Państwo Islamskie dąży do odrodzenia
Magazyn uważa, że na tym obszarze Syrii Państwo Islamskie dąży do powolnego, ale stałego odrodzenia, do czego wykorzystywać ma obojętność reżimu i jego niezdolność do walki z bojownikami na pustyni.
Wskazano, że w ciągu ostatnich lat terroryści ustawili obecność operacyjną w kontrolowanym przez reżim mieście Daraa na południu kraju, a także zwiększyli zaawansowanie swoich działań w pustyni centralnej. Efektem tego są m.in. przejęcia obiektów związanych z wydobyciem gazu.
USA ostrzega przed Państwem Islamskim
"FP" przypomina, że Centralne Dowództwo USA ostrzegało wielokrotnie, że zabezpieczenie "armii w stanie oczekiwania" i "następnego pokolenia" Państwa Islamskiego jest żywotnym interesem bezpieczeństwa narodowego USA.
Dowodzą tego nawet ostatnie wydarzenia związane z rozpoczęciem walk pomiędzy Izraelem a Hamasem. Tylko od października ubiegłego roku wojsko amerykańskie co najmniej stukrotnie było celem ataku bojowników ISIS w Iraku i Syrii.
Obecnie USA posiada około 900 żołnierzy w Syrii i 2500 w Iraku, a ich misją jest pomaganie lokalnym wojskom walczyć z odrodzeniem Państwa Islamskiego. ISIS zostało zniszczone, a Syria wyzwolona w 2019 roku po pięcioletniej interwencji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: