Spis treści
Tydzień Zdrowia Psychicznego zorganizowany przez MEN
O inauguracji Tygodnia Zdrowia Psychicznego poinformowały w środę na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz i wiceminister Izabela Ziętka.
– Dziś rozpoczynamy Tydzień Zdrowia Psychicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dzisiaj spotkamy się (...) na szkoleniach z osobami z poradni psychologiczno-pedagogicznych (...). Jutro widzimy się w MEN z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W piątek obchodzimy dzień związany ze zwalczaniem depresji, z wspieraniem osób chorujących na tę ciężką chorobę. Sprowadzimy specjalistów, którzy będą radzić, doradzać jak z depresją sobie radzić – wskazała Piechna-Więckiewicz.
Jak zaznaczyła wiceminister, w poniedziałek i wtorek zostały zaplanowane spotkania z pracownikami oświaty.
– Będziemy rozmawiać o wypaleniu zawodowym, dlatego, że to jest taki temat, który według nas, za rzadko pojawia się w debacie publicznej, a nauczyciele i nauczycielki, każdy pracownik, pracowniczka w oświacie musi się z tym tematem mierzyć – powiedziała.
Zgodnie z badaniami – jak wskazała Piechna-Więckiewicz – jest to problem, który należy jak najszybciej rozwiązać. Zapowiedziała też spotkanie z młodymi ludźmi – bo jak zaznaczyła – to o nich chodzi, o ich problemy, ich życie, ich zdrowie.
– Tydzień zakończymy 28 lutego wielką konferencją na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (...). Będzie to symboliczny początek współpracy Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będą obecne pani minister (Barbara) Nowacka, pani minister (Izabela) Leszczyna i pani minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.
Podała, że wśród gości będzie m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.
– Przede wszystkim spotkamy się tam na warsztatach. Będziemy pracować nad tym, co już ministerstwo wykonało, zbadało i nad rozwiązaniami – zaznaczyła. – Mamy konkretne projekty rozwiązań.
Szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego
Wiceminister Izabela Ziętka przybliżyła inaugurowany w środę program spotkań – szkoleń organizowanych dla pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych pod nazwą „Start”. Mówiła o roli jaką poradnie spełniają w systemie edukacji. Podkreśliła, że to tam rodzice mogą się zgłosić, żeby uzyskać pomoc.
– Dostrzegamy ważność tych instytucji. Chcemy je wspierać – powiedziała. – Wspólnie ze Szkołą Główna Handlową chcemy zaproponować im pewne rozwiązania, ale również chcemy posłuchać ich głosu
Zaznaczyła, że choć jest to program szkoleniowy, to w jego ramach pewne jednostki zostaną doposażone w niezbędne materiały dydaktyczne, czy sprzęt komputerowy.
Zwróciła uwagę, że liczba dzieci, które rodzice zgłaszają do poradni rośnie rok do roku.
– Doceniamy ciężką pracę, często ponad siły, pracowników poradni. Dlatego chcemy podczas tych spotkań rozmawiać z nimi o tym, w jaki sposób ich odciążyć, czy kolokwialnie mówiąc dosypywanie pieniędzy do worka to będzie to, na co oni liczą, czy potrzebujemy bardziej zmian systemowych – powiedziała Ziętka.
Podała, że po spotkaniu w Warszawie planowane są kolejne: w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie. Pod koniec kwietnia ma odbyć się podsumowanie tych spotkań. Podkreśliła, że chodzi o wspólne wypracowanie rozwiązań.
– Nie chcemy robić nic bez pracowników, bez związków zawodowych i bez samorządów – powiedziała. – Myślę, że ta współpraca przyniesie oczekiwane efekty. Dla mnie takim oczekiwanym efektem jest dostęp do diagnozy dla każdego dziecka i to musi być szybki dostęp.
Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz i wiceminister Izabela Ziętka złożyły życzenia psychologom w Międzynarodowym Dniu Psychologa, który jest obchodzony 21 lutego.
Źródło:
