Miliarder Oleg Tińkow zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. Nie chce być utożsamiany z „faszyzmem Putina”

Adam Kielar
Oleg Tińkow to założyciel Tinkoff Banku. Ogłosił, że zrzekł się obywatelstwa Rosji. Zdjęcie z 2015 roku
Oleg Tińkow to założyciel Tinkoff Banku. Ogłosił, że zrzekł się obywatelstwa Rosji. Zdjęcie z 2015 roku Tinkoff Bank / CC-BY-SA 4.0
Kolejny rosyjski miliarder zdecydował się skrytykować wojnę na Ukrainie. Oleg Tińkow, założyciel Tinkoff Banku, postanowił zrzec się obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, mimo krytycznego stosunku do wojny, znajduje się on na brytyjskiej liście sankcyjnej.

Swój „manifest” Tińkow zamieścił na Instagramie, po angielsku i rosyjsku, na zdjęciu umieszczając... psa. Jak napisał, zrzekł się obywatelstwa, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę.

Miliarder zrzeka się rosyjskiego obywatelstwa

„Zdecydowałem się odrzucić rosyjskie obywatelstwo po tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę i zaczęła tam mordować niewinnych. Nie chcę być utożsamiany z faszyzmem Putina. Ponadto, poleciłem prawnikom rozpoczęcie usunięcia marki Tinkoff z banku. Nie znoszę, gdy moja marka/nazwisko są utożsamiane z bankiem, który współpracuje z krwawymi zabójcami. Tinkoff Bank musi zmienić nazwę” – napisał.

Jak pisze Tińkow, pierwszy post, w którym poinformował o tym, że zrzekł się obywatelstwa, został usunięty.

„Mój wczorajszy post zniknął w tajemniczych okolicznościach. To musiały być kremlowskie trolle” – uważa miliarder.

Kim jest Oleg Tińkow?

Miliarder jest założycielem banku Tinkoff Bank, jednej z największych instytucji finansowych w Rosji. W 2020 roku zrezygnował jednak z funkcji prezesa banku.

W marcu tego roku, gdy rozpoczęła się już wojna na Ukrainie podkreślił, że nie zajmuje żadnego stanowiska decyzyjnego w firmie Tinkoff Bank. Mimo tego trafił na brytyjską listę osób objętych sankcjami.

Od początku podkreślał, że jest przeciwny rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Posiada cypryjskie obywatelstwo, ma też pewne związki z Polską, gdyż stamtąd pochodzą dziadkowie jego żony, a on sam, jak mówił, handlował na… warszawskim bazarze Różyckiego w czasach, gdy rozwijał sieć sklepów z elektroniką.

Ponadto był właścicielem grupy kolarskiej Tinkoff-Saxo, w której ogromne sukcesy odnosił polski kolarz Rafał Majka, któremu pomagali Maciej Bodnar i Paweł Poljański.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl