Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie pracy. Nowe przepisy mają uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej.
- Sprawdziła się praca zdalna, która funkcjonuje na mocy covidowej specustawy. Te zmiany chcemy wprowadzić do Kodeksu pracy. Jesteśmy już po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu zmian Kodeksu pracy, wdrożenia pracy zdalnej. Rozwiązanie wypracowano wspólnie z Radą Dialogu Społecznego - powiedziała minister Maląg.
Minister zaznaczyła, że zostanie wprowadzona definicja pracy zdalnej oraz możliwość pracy hybrydowej.
- Będzie to porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca wypracuje je z organizacjami związkowymi, które funkcjonują w danym zakładzie pracy, lub z przedstawicielami pracowników na podstawie regulaminu. Pracodawca będzie partycypował w kosztach i w wyposażeniu w sprzęt potrzebny do pracy zdalnej. Będzie to zawarte w regulaminie - wyjaśniała minister.
- Wniosek będzie wiążący dla osoby, która wychowuje dziecko do czwartego roku życia. Wprowadzamy także 24-dniową pracę zdalną okazjonalną, którą pracodawca będzie mógł zlecić pracownikowi, bo będzie to wynikało z nadzwyczajnej sytuacji w konkretnym zakładzie pracy - wyjaśniła Maląg.
Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Stosowne zmiany mają się pojawić w Kodeksie już w sierpniu.
Aktywizacja uchodźców na rynku pracy
Minister Marlena Maląg przypomniała o narzędziach ułatwiających uchodźcom z Ukrainy dostęp do rynku pracy. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wymieniła procedury ułatwiające legalne zatrudnianie.
- Pracodawca ma 14 dni od momentu zatrudnienia danej osoby, aby zgłosić to poprzez systemy teleinformatyczne publicznych służb zatrudnienia. Jest to uproszczenie maksymalne, jakie może być - stwierdziła Marlena Maląg. Dodała, że do obywateli Ukrainy można dotrzeć przez formularz zgłoszeniowy Pomagamukrainie.gov.pl. - Tam jest zakładka związaną z pracą, infolinia i dostęp do centralnej bazy ofert pracy - powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.
Minister Marlena Maląg poinformowała, że z szacowanych 500 tys. ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym, pracę podjęło ponad 260 tys. osób, 92 proc. to kobiety.
Źródło: Polskie Radio 24
