Minister Rau i sekretarz Blinken rozmawiali w USA: priorytetem jest obrona powietrzna Ukrainy

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Zbigniew Rau propaguje wśród sojuszników z NATO stanowisko sugerujące, że jakiekolwiek rozmowy z Putinem są możliwe dopiero po wycofaniu jego wojsk z Ukrainy
Zbigniew Rau propaguje wśród sojuszników z NATO stanowisko sugerujące, że jakiekolwiek rozmowy z Putinem są możliwe dopiero po wycofaniu jego wojsk z Ukrainy Fot: Krzysztof Kapica
Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oznajmił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem amerykańskiej dyplomacji. Zaznaczył też, że nie jest wykluczone zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Ustaliliśmy, że priorytetem teraz musi być obrona powietrzna nad ukraińskim niebem. Sekretarz stanu bardzo interesował się możliwością „uruchomienia” niestety nowej fali uchodźców z Ukrainy i w tym kontekście omawialiśmy kwestie bezpiecznego nieba nad Ukrainą - powiedział Rau w odpowiedzi na pytanie Polskiej Agencji Prasowej po spotkaniu z Blinkenem w siedzibie Departamentu Stanu.

Kwestia systemów Patriot w Polsce

Rau przekazał też, że amerykańska dyplomacja "interesowała się" kwestią niemieckiej propozycji rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce, lecz Blinken był zdziwiony, że sprawa była przedmiotem publicznej wymiany zdań.

Razem zgodziliśmy się, że tego typu ustalenia (...) powinny być dokonywane za zamkniętymi drzwiami - powiedział Rau podczas spotkania z dziennikarzami, pytany o sprawę propozycji rozmieszczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce.

Stwierdził przy tym, że to strona niemiecka "przeniosła tą kwestię do dyskursu publicznego".

Rau poinformował, że rozmowy z Blinkenem dotyczyły "obecnej i przyszłej" obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Dodał, że nie można wykluczyć zwiększenia sił USA w naszym kraju.

Pomoc dla Ukrainy będzie kontynuowana

Pytany o perspektywy kontynuacji pomocy USA dla Ukrainy w kontekście przejęcia kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Partię Republikańską, szef polskiego MSZ podkreślił, że wszyscy jego rozmówcy w Waszyngtonie, z obu partii, zapewniali go o tym, że pomoc nie zostanie przerwana.

Moje wczorajsze rozmowy na Kapitolu, razem z dzisiejszymi rozmowami z sekretarzem stanu, utwierdzają mnie w przekonaniu, że istnieje bardzo silne, ponadpartyjne poparcie dla walczącej Ukrainy. Jeśli tylko spojrzymy na spektrum polityczne jako całość, to tych sceptyków pomocy znajdziemy na dalekich obrzeżach zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Zapewniali o tym wszyscy rozmówcy - powiedział Rau.

Minister podkreślił, że polskie stanowisko w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jest takie, że konflikt może zakończyć się "wyłącznie strategiczną porażką Rosji, przywróceniem integralności terytorialnej Ukrainy i takiej zmiany konstelacji polityczno-wojskowej, która uniemożliwi Rosji w przyszłości atakowanie swoich sąsiadów bądź ingerencji w ich sprawy za pomocą groźby agresji".

Rozmowy z Putinem pod jednym warunkiem

Zbigniew Rau przypomniał, że polskie stanowisko zakłada możliwość rozmów z Putinem dopiero po wyparciu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Propagujemy to stanowisko wśród sojuszników z NATO, mamy zdecydowane poparcie większość państw wschodniej flanki i nikt z moich rozmówców w USA nie wskazywał żadnej alternatywy do takiej pozycji - powiedział polski minister.

Spotkanie z Antonym Blinkenem było głównym punktem trwającej od środy wizyty szefa polskiego MSZ w Waszyngtonie. W poprzednich dniach spotkał się z przedstawicielami Komisji Helsińskiej, tj. organem Kongresu zajmującym się tematyką związaną z OBWE, kongresmenami Steve'em Cohenem i Joe Wilsonem oraz senatorem Benem Cardinem, a także republikańskimi politykami z komisji ds. wywiadu - kongresmenem Michaelem Turnerem i senatorem Marco Rubio.

W czwartek Rau brał udział w dyskusji podczas waszyngtońskiej edycji konferencji Aspen Security Forum wraz z szefami MSZ Szwecji i Finlandii oraz wiceszefem MSZ Niemiec.

od 16 lat

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl