Spis treści
Według przedstawionych przez MEN propozycji wiele klasyków literatury polskiej ma zostać zastąpionych przez współczesne utwory. Z planów resortu edukacji wynika, że utwory m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Kossak-Szczuckiej, Jana Pawła II czy Stefana Wyszyńskiego nie znajdą się już na liście lektur, a zamiast nich młodzież będzie miała okazję zapoznać się z twórczością Olgi Tokarczuk.
Więcej literatury współczesnej
Barbara Nowacka, minister edukacji, w wywiadzie dla „Super Expressu” podkreśliła, że celem zmian jest wprowadzenie do programu nauczania literatury współczesnej, by kształcić młodzież w duchu otwartości na nowe treści i idee.
Z listy lektur uzupełniających wypadną m.in utwory, takie jak „Topsy i lupus” Zofii Kossak-Szczuckiej, którego autorka krytykowana była za antysemickie poglądy. Z listy lektur wypadnie także „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza. Pojawią się za to nowe pozycje, takie jak „Wroniec” Jacka Dukaja czy „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Barbary Kosmowskiej i Pawła Beręsewicza.
Ekspert ds. literatury, Dariusz Martynowicz, z zadowoleniem przyjął niektóre zmiany, ale zaznaczył, że nadal w programie jest zbyt wiele tekstów staropolskich i romantycznych, które mogą nie być dostosowane do współczesnych potrzeb uczniów.
Zgodnie z planami MEN, lista lektur w szkołach podstawowych również ulegnie zmianie. Zniknąć ma, chociażby, ballada Adama Mickiewicza p.t. „Powrót taty” a z kolei „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza będzie przez dzieci czytane tylko we fragmentach.
Zdanie na temat planów MEN wyraził Wojciech Wencel, jeden z polskich poetów.
Decyzją władzy ludowej moje wiersze znikną z listy lektur obowiązkowych dla liceum i technikum. Okrojony kanon ma obowiązywać od września. Odchodzę razem z Franciszkiem Karpińskim, Kazimierą Iłłakowiczówną, Tadeuszem Gajcym, Stanisławem Balińskim – napisał.
Zmiany w szkołach średnich
W szkołach średnich również planowane są zmiany. W nich też MEN sugeruje odchudzenie listy lektur, między innymi poprzez wycofanie „Romeo i Julii” Wiliama Szekspira czy wybranych utworów Stefana Żeromskiego. Zniknąć miałby też „Odyseja” Homera czy „Boska Komedia” Dantego, które nadal będą obowiązywać na poziomie rozszerzonym.
Zgodnie z harmonogramem MEN, prekonsultacje potrwają do 19 lutego 2024 r., po czym rozpoczną się kolejne etapy procesu zmian. Ministerstwo zachęca wszystkich zainteresowanych do przekazywania swoich opinii i sugestii, by nowa podstawa programowa odzwierciedlała rzeczywiste potrzeby edukacyjne społeczeństwa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl